Нямам установени здравословни проблеми, но напоследък задържам вода, как да го избегна? Този въпрос отправи читателка от София.
“24 часа” предоставя мнението на популярни специалисти. Ще откликнем и на ваши въпроси на телефон 02 942 25 62 и чрез имейл [email protected]
Препоръките, съветите и позициите на специалистите, които четете, се предоставят само за образователни цели. И не трябва да се използват за медицинска помощ, диагностика или лечение - за това всеки трябва да се консултира с личния си лекар или медик със специалност.
Ето какво казва д-р Росица Попов, в отговор на въпроса: "Човешкото тяло съдържа около 60% вода, която заедно с електролитите играе изключително важна роля в протичането на основните биологични процеси.
Телесната вода се разделя на вътреклетъчна (в самите клетки на човешкото тяло) и извънклетъчна (в съдовете и интерстициума). Както намаленото количество (дехидратация), така и повишеното количество на телесна вода е свързано с патологични процеси в организма.
Задръжката на вода
може да се дължи на
хронично възпаление,
небалансирана диета,
хормонален дисбаланс,
хранителна непоносимост, да съпровожда бъбречна или сърдечна недостатъчност.
Какво е необходимо да променим в начина си на хранене, а и като цяло в начина си на живот, за да намалим излишната вода в организма?
Най-напред да намалим приема на сол и натрий в храната. Според Световната здравна организация дневните препоръки за прием на сол са до 5 г, а на натрий – около 2,5 г, като за сърдечноболни нормите са още по-стриктни. Не трябва да забравяме, че солта не идва само от солницата, а се съдържа дори в голяма част от храни, които нямат солен вкус – типичният пример е хлябът, който ежедневно присъства на масата ни. Освен в натриевия хлорид натрий се съдържа в много други съединения, които имат свойството да консервират или да създават по-привлекателен вид на храната. Такива продукти са например колбаси, шунки, филета и др. При отоци е добре да намалим приема на трапезна сол, да използваме сол с ниско съдържание на натрий (да преобладава като процент калиевият хлорид), да не консумираме полуфабрикати, консервирани храни или продукти със скрита сол в тях.
За редуциране на солта съветвам да накисвате саламуреното сирене да се обезсоли преди консумация.
И макар да звучи
парадоксално, трябва
да пием повече вода,
за да балансираме нивото на течности в организма, защото задръжката е следствие от наличните електролити, а не от приетата вода.
Препоръките за диетата при задържане на вода са да консумираме предимно пресни храни с високо съдържание на минералите калий и магнезий.
Пример за такива храни са
зелени листни
зеленчуци, варива,
оранжево-червени
плодове и зеленчуци
като банани, домати,
пълнозърнести
продукти и ядки
Друг важен момент е избягването на сладки храни (бързи въглехидрати), които също задържат водата в организма на осмотичен принцип. Затова е добре в такива моменти да намалим и предпочитаните от всички ни сладкиши и шоколади.
При задържане на телесна вода е задължително да спортуваме умерено, за да отделим повече натрий в процеса на изпотяване, съпроводено с добър прием на вода. Установено е, че
когато сме по 8 часа
на ден в типична офис
поза като на снимката
по-горе, се забавя
кръвната циркулация,
което води до отоци
в долните крайници, придружено с болки и съдови нарушения като тромбози. Хубав, но трудноизпълним съвет е да намалим стреса, тъй като отделените стрес хормони като кортизол влияят върху синтеза на антидиуретичния хормон (АДХ), който контролира директно бъбреците и подава сигнал за задържане на вода в организма.
За любителите на кафе ще похвалим и тази ароматна напитка, която има диуретично действие и също е подходяща при задръжка на вода, но разбира се, внимавайте с количеството .
Когато нямаме придружаващи заболявания, малки промени в диетата и начина на живот могат да окажат благотворно влияние върху задръжката на течности и повишеното тегло.
Според д-р Георги Гайдурков "от строго медицинска гледна точка задържането на вода, с прояви на подпухналост, формиране на отоци по различни части от тялото, бледа кожа, покачване на телесно тегло, е симптом, който може да бъде израз на различни здравословни проблеми и дори заболявания. Това предполага при наблюдаване на такъв феномен задължително да се обърнем към лекар, който ще направи необходимите изследвания.
Причините може да бъдат свързани с
нарушения на
ендокринната
система (хормоните),
на проблем с
бъбреците, системни
заболявания,
небалансирано
хранене
и много други.
От общоекологична гледна точка обаче може да кажем, че нашият организъм е цялостна екосистема, снабдена с прецизни генетични програми за самоконтрол, саморегулация и при необходимост – самовъзстановяване. Тази система е в непрекъснат обмен (обмяна, метаболизъм) на материя и енергия с околната природа и в динамично равновесие с нея.
Във всяка секунда в нас навлизат безброй молекули от тази заобикаляща ни среда и се превръщат в състав и функция на нашето тяло.
В същото време безброй други молекули се отделят от нас като отпадъчен материал.
Здравето е равновесие между векторите на тези два основни противоположни потока на живота – единият навътре, другият – навън. Нищо необходимо не трябва да липсва и нищо излишно не трябва да остава или да се задържа.
Видян по този начин като екосистема, за правилното си функциониране нашият организъм се нуждае единствено от правилна храна, която да го изгражда и да го снабдява с енергийно гориво; от чист въздух, който извежда киселите отпадъци от въглероден диоксид и водородни катиони (кислородът при дишането свързва киселия водород до неутрална вода), и движение, което мобилизира мускулите и подпомага циркулацията на кръвта и лимфата. Неслучайно бащата на европейската медицина
Хипократ дава и най-блестящото определение за правилно възстановяване: “Правилно лекува този, който правилно въвежда и правилно извежда Да лекуваш – това означава да извеждаш излишното и да въвеждаш необходимото и липсващото.” Всичко друго го прави нашето тяло и е необходимо само да не му пречим за това (да не вредим).
Ако погледнем на тялото по този начин, дълбоките причини за задържането на вода в тъканите и телесните пространства може да редуцираме до две: грешки в храненето (въвеждането) и грешки в почистването (извеждането). Когато обаче подаваме съответното гориво и материя (въвеждаме правилно), системата функционира адекватно и почистването (уриниране, дефекация, дишане, кожна екскреция) автоматично се регулира и то. Това е елементарната първопричина, прозрението на която също е дефинирано от Хипократ: “Храната нека бъде лекарство и лекарството нека е храна”.
В този смисъл, независимо кое звено от нашия организъм е нарушено и спомага за задържане на вода, ако ние коригираме първопричината (източника на нашето тяло), то спонтанно се задвижват и механизмите за самоконтрол, саморегулация и самовъзстановяване на системата.
Има няколко
основни дисбаланса
в храненето, които
водят до натрупване
на повече вода
в тялото
- На първо място е прекомерното добавяне на натриев хлорид (сол). Нашият организъм има много точно изискване за количеството и концентрацията на това вещество.
Всеки излишен
грам сол води
до 1 литър
задържана вода
в тялото!
Моят съвет е за около месец да премахнете добавянето на сол (най-вече да се внимава със “скритата” в готовите продукти сол). Ползвайте в изобилие сурови зеленчуци под формата на салати, прясно изцедени сокове, зелени смутита. Стъблената целина (селъри) е най-соленият зеленчук и ще осигурява необходимите за тялото комплексни соли.
- Премахнете
тестените изделия
и хляба, дори
пълнозърнестия
Те създават условия за образуване на слуз (прекомерен мукус), която свързва водни молекули и задържа вода. Заменете ги с безглутенови варива (глутенът е лепило, което също задържа вода): кафяв ориз, царевица, елда, лющено просо, киноа.
- Освободете се
от екстрахираните
(технологично
извлечени) мазнини
– олио, зехтин и др. За разлика от популярното мнение, те представляват празни калории, които съществено нарушават водно-липидния баланс в тялото. Вместо тях ползвайте интегрални (цялостни) мастни източници: смлени ядки, авокадо, суров жълтък (за домашни дресинги и майонези, след щателно измиване на черупката!), обезсолени и приготвени на песто маслини, по малко краве масло.
- Махнете всички
технологично
обработени продукти – полуфабрикати, консерви, индустриално произведени храни. Всяка въведена или образувана в тялото токсичност води до задръжка на вода – така то се защитава в спешния момент от високата тъканна концентрация, като разрежда тези отрови.
- Гарантирайте си,
че 2/3 от храната ви
е сурова растителна
- плодове, зеленчуци, сурови ядки, разгърнати в многобройни кулинарни рецепти. Наличната в тях клетъчна вода, витамини, минерали, ензими и други биологично активни вещества спомагат за бързото отделяне на отпадъци и токсини, включително задържаната вода.
- Стремете се към добър белтъчен внос.
Относителният
недостиг на
белтъчини и
преобладаването на
въглехидратни храни
е сред основните
причини за
задържане на вода
Крайният пример е синдромът квашиоркор в регионите с хроничен глад (децата с подутите кореми). Всички случаи на хипопротеинемия (понижени белтъци в кръвта) са свързани с отоци и компенсаторно увеличаване на мастите в кръвта – повишен холестерол, триглицериди и др., водещи от своя страна до запушване на съдовете и до склероза. Ползвайте редовно бобени варива: леща, нахут, грах, боб, папуда (за жените и соя). Допълвайте с умерен внос от животински протеини: сурови жълтъци, домашно маринована риба за прясна консумация (в лимонов сок и подправки, без сол), домашно приготвени (на вентилатор във фурна) сушени филета.
- Включете спорт!
Движението разнася
задържаната
лимфна течност (лимфата е “сметището” на междуклетъчните пространства), изпотяването извежда излишната сол и токсини, интензивното дишане елиминира киселите отпадъци. Препоръчителни са дрениращи движения като тичане (крос), динамични танци, скачане на въже, виброгимнастика (тръскане на пети) и др.
Д-р Мария Николова обяснява за читателката на рубриката "Сила за живот", че изключително често разпространен проблем е субективното усещане, а често и обективно установено задържане на вода. Външната му видима изява е под формата на оточност на различни части на тялото - обикновено по краката, ръцете, по лицето и дори около очите.
Бих искала да обърна внимание на необходимостта от по-задълбочени изследвания и консултации преди или паралелно с промяната в начина на хранене, питейния режим и физическата активност (в посока повишаването ѝ, естествено).
В хода на тези тестове може да се окаже, че организмът има по-сериозен проблем и задържането на вода е само част от отклоненията. Тогава диференциална диагноза ще уточни състоянието и ако е нужно, терапията.
Преди да се приеме, че проблемът е в резултат само на неправилни хранителни и двигателни навици, трябва да се изключат нефрологични (бъбречни) проблеми, наличие на алергия (хранителна алергия и в частност непоносимост), съдови проблеми (венозна недостатъчност, лимфедем). Често
виновник са слабост
на съединителната
тъкан, ендокринопатии
(хипотиреоидизъм) и
метаболитни нарушения (хиперинсулинемия - медицинското понятие за свръхпроизводството на инсулин), сърдечносъдови заболявания (дори сърдечна недостатъчност), месечни циклични хормонални промени при жените.
По отношение на храненето
причина за
задържане на вода
може да е
недоимъчното хранене.
Особено по отношение
на приема
на белтъчини
и ниските нива на общ белтък и албумин е възможно да се развият така наречените гладни отоци.
Прекомерната консумация на натрий не само под формата на трапезна (готварска) сол, но и от различни други, съдържащи натрий соли, консервирани храни, както и честото хапване на сладкиши с прости захари допринасят за задържането на вода. Особено изявена е в комбинация с ниска консумация на растителни храни, съдържащи калий (плодове, зеленчуци, зърнени и бобови храни, ядки) в пресен, необработен и консервиран вид. Такъв стил на хранене допринася първоначално за поява на задържане на течности в организма, а по-късно и за хронифицирането на състоянието.
Допълнителни фактори за отоци в резултат на задържането на вода са честата консумация на пържени и панирани храни, както и малката или никаква консумация на вода, която обикновено е на фона на пиенето на кофеинови, енергийни и сладки напитки и сокове.
Изключително
важен фактор е
повишаването на
физическата
активност,
за предпочитане чрез
умерени аеробни
натоварвания поне по
150 минути седмично
Не на последно място от полза може да бъдат кинезитерапевтични процедури и масажи с цел подобряване на лимфния дренаж.
Подходът трябва да е комплексен и свързан с трайна промяна в начина на живот, част от която е и храненето.
Коментари