Помагаме на зрелостниците да направят информиран избор, като гостуваме в гимназиите в Северна България, казва ректорът

- Проф. Томов, как привлича младите хора да кандидатстват за специалностите в Медицинския университет в Плевен?

- Университетът провежда целогодишна и доста активна кандидатстудентска кампания. Важно е, че стартирахме обучението на първия випуск студенти по фармация с огромен интерес от страна на младите хора. През 2017 година ще увеличим приема на 50 магистър-фармацевти по държавна поръчка. Освен с атрактивната специалност „Фармация“ обогатихме портфолиото си от специалности с още една много търсена бакалавърска програма по специалност „Медицинска козметика“.

Започнахме кандидатстудентската кампания през януари с провеждане на подготвителни съботно-неделни курсове по биология и химия за „Медицина“ и „Фармация“. С инициативата „Университетът гостува в училище“ наши представители – преподаватели и студенти – вече посещават гимназиите в Плевен и цяла Северна България за срещи-разговори с кандидат-студенти. В

Деня на кандидат-студента на 28 февруари

унивеситетът ще отвори врати, за да посрещне своите бъдещи студенти и техните родители. Ще ги запознаем с модерната си база и високотехнологичните решения, които прилагаме в обучението. Тази година специално за събитието ще направим демонстрация на упражнение по анатомия на високотехнологичната 3D медицинска маса за виртуални дисекции. Ще излъчим специално презентационно видео и ще изненадаме кандидат-студентите с викторина и интересни награди.

Естествено, в кандидатстудентска кампания 2017 ще продължим с добрата практика да провеждаме предварителни кандидатстудентски изпити през април, резултатите от които имат същата тежест в балообразуването като редовните изпити през юли. Висшето училище признава за изпитни оценките над 5,50 по биология и химия от национални олимпиади за текущата година.

Кандидат-студентите могат да подават документите си и за двете изпитни сесии електронно чрез сайта на университета, на място или в кандидатстудетските бюра в цялата страна.

- Как стои Медицинският университет в Плевен на картата на висшето медицинско образование в страната?

- Рейтинговата система е важен ориентир, от една страна, за позиционирането на университета на картата на висшето образование, а от друга, за да направят зрелостниците информиран избор на специалност и висше училище. Университетите-отличници в тазгодишното издание на рейтинговата система бяха наградени по категории на специална церемония. Сред висшите училища първенци се нареди и Медицинският университет в Плевен. Ние извоювахме

първо място в професионално направление „Здравни грижи“.

Това отличие е признание за цялата академична общност и е атестат за качественото образование, което предлагаме, в подготовката на висококвалифицирани медицински и здравни кадри.

- Кои са особеностите, които открояват Медицинския университет в Плевен като новатор?

- Медицинският университет в Плевен се откроява като новатор на картата на висшето медицинско образование не само у нас, а и в Европа с въвеждането и прилагането на високите технологии в медицинската наука и практика. Ние първи въведохме през 2008 г. и успешно развиваме роботизираната хирургия и телемедицината. От 2014 г. е инсталирана втора роботизирана система от последно поколение с тренировъчен симулатор за обучение и изследователска дейност.

За първи път в страната от тази учебна година ние въведохме високотехнологична

3D маса за виртуални дисекции

в обучението на нашите студенти. Виртуалната медицинска маса е високотехнологичен образователен портал, който дава достъп на преподавателите, студентите и лекарите до различни, уникални и реални клинични случаи от практиката в цял свят.

В Телекомуникационния ендоскопски център с експериментална операционна зала, който се превърна в наша емблема като уникално съоръжение, развиваме телемедицина и телехирургия. Центърът е оборудван с високотехнологична апаратура, която е най-модерната в сферата на ендоскопската хирургия. Монтиран е първият в Източна Европа виртуален ендотренажор – система за обучение по ендоскопска хирургия в реално време. В една от аудиториите на Телекомуникационния център завършихме първия етап по откриването на 3D студио, където нашите студенти ще имат възможността да се потопят триизмерно в човешката анатомия и да участват в операционната интервенция през очите на хирурга.

Освен като пионер в развитието на роботизираната хирургия, Медицинският университет в Плевен е известен като първото висше училище в страната, което през 1997 г. въвежда обучение по медицина за чуждестранни студенти изцяло на английски език. Вече имаме дипломирани 13 випуска лекари-чуждестранни граждани, намерили успешна професионална реализация в цял свят – САЩ, Европа, Индия и Австралия.