Почти половината италиански семейства едва свързват двата края с месечните си доходи, а за едно от всеки четири семейства здравните проблеми означават и огромни финансови проблеми. Така твърди проучване на социологическия институт Eurispes. 11 млн.италианци през 2016 г.са отказали или отложили медицинско лечение заради липса на пари, което е с 2 млн.души повече от предишната година.
Който печели по-малко, умира по-рано, обобщава седмичникът „Еспресо“. Според него в „богатите“ страни, сред които е и Италия, хората на възраст 40-85 г. губят средно по 2,1 години от живота си заради лошото си икономическо положение. Това означава, че рискът за здравето, до който води бедността, е същият като този, до който водят и други фактори като пушене, диабет, наднормено тегло и недостатъчна физическа активност.
Така твърдят и резултатите от научно изследване, публикувано в престижното издание The Lancet. С други думи, да печелиш малко застрашава здравето ти точно толкова, колкото и да пушиш. Въпреки че това не е нова теза, сегашното проучване се базира на данни за 1,7 млн.души във Великобритания, Италия, Португалия, САЩ, Австралия, Швейцария и Франция, чийто живот е бил наблюдаван в продължение на 13 г.
Според изследователите бедните живеят по-малко не само заради факта, че могат да си позволят по-малък достъп до качествено здравеопазване. Не е новост, че печели повече години живот онзи, който може да си позволи по-скъпо и качествено лечение. Сегашното изследване се фокусира върху друг аспект – нашето здраве е резултат от стила ни на живот, от качеството на храната, която си купуваме, от физическата дейност, която извършваме. На практика още през бременността си и в началото на майчинството си майката може буквално да промени ДНК-то на детето си в зависимост от храненето и от поведението си през този период, обобщава изследването.
Коментари