Здравен психолог и биолог съветват какъв начин на живот да водим, ако искаме да забавим процеса на стареене, пише "Дейли Мейл".
Отговорът на въпроса се основава върху края на нашите хромозоми. Те се срещат във всяка отделна клетка в телата ни - от върховете на пръстите до вътрешността на белите дробове.
В края на всяка ДНК нишка лежат малки частици, наречени "теломери". Можем да си ги представим като пластмасови пластинки, които покриват крайчетата на връзките ни за обувки.
Колкото по-дълги са теломерите, толкова по-силно защитават ДНК-то ни от увреждане и поддаване на болести. Тяхната дължина оказва влияние и на нашата младост и щастие.
Ако случайно тези така важни частици са ни се скъсили, има начин да ги стабилизираме и отново да провокираме техния растеж, без значение на каква възраст сме. Сънят и преборването на стреса са първите стъпки, които можем да предприемем, ако искаме да забавим процеса на стареене.
Храната, която приемаме, също играе ключова роля в случая. Тя може да окаже негативно влияние върху остаряването и скъсяване на теломерите в телата ни.
Този вид частици предлагат безценна обратна връзка относно най-подходящата храна за нас и показват как тя ни се отразява на микробиологично ниво. Гладуването и стриктните режими, които отхвърлят цели хранителни групи, не са част от този план.
Друг подобен враг на забавянето на процеса на стареене е рафинираната захар. Освен че съдържа "празни калории", тя състарява телата ни отвътре и отвън.
Интересен е и фактът, че приемът на две газирани напитки на ден се равнява на пушенето, по въпроса със стареенето. Други забранени продукти са меса от сорта на шунка, наденички, говеждо месо, които са силно обвързани и с раковите образувания.
Кафето не се отхвърля съвсем, стига да се консумира като малка ежедневна напитка. По-важният фактор, който е нужно да следим, е формата на тялото ни, а не теглото.
Учудващо, наднорменото тегло, като не се има предвид затлъстяване, не е строго обвързано с дължината на теломерите. Това се дължи на факта, че мазнините, които се намират точно под кожата ни или в крайниците ни, могат да ни предпазват, за разлика от тези, които са във вътрешността - корема, черния дроб и мускулите.
Изследване посочва, че хората с повече коремни мазнини са предразположени към смаляване на теломерите. Въпросните частици при личности, които спазват диети с йо-йо ефект, също са по-къси.
За да забавим биологичния си часовник е нужно да следваме разумен хранителен режим, изпълнен със солидно количество фибри, витамини и множество хранителни вещества. Специалистите потвърждават, че това е начинът да поддържаме нашите теломери и да възобновим младостта си.
Препоръчва се средиземноморската диета - здравословна, задоволяваща апетита, изпълнена с доброкачествени протеини, полезни мазнини, витамини, минерали и фибри. Добре е да се избягват полуфабрикатите, доколкото е възможно, и тогава няма да е необходимо да следим калориите и да мерим порциите всеки път.
Противно на много твърдения, че здравословните режими не включват въглехидрати, млечни продукти и мазнини, ако искаме да остаряваме възможно най-бавно, то не трябва да изключваме тези хранителни групи от диетата си.
Превод и редакция: Зорница Йосифова
Коментари