По-съвършена апаратура за визуализация на кръвоносните съдове и магнезиев стент са сред технологичните новости, които ще бъдат демонстрирани по време на 6-ото издание на Българския бифуркационен курс, съобщиха организаторите. Той продължава днес и утре в "Аджибадем Сити Клиник Токуда болница" в София и събира рекорден брой регистрирани участници - около 200.

Водещи инвазивни кардиолози от 11 страни пристигнаха за участие във форума. Сред тях са д-р Ив Лувар, Франция, основател и пръв председател на Европейския бифуркационен клуб, и д-р Горан Станкович, Сърбия, сегашен председател на клуба, проф. Робърт Гил, Полша и др. 

"С равнището на международно участие, сложността на случаите на живо и богатата теоретична и практическа програма курсът е на едно от най-високите научни нива в кардиологията у нас. За първи път тази година има обучение със случаи на живо за млади инвазивни кардиолози под ръководството на чуждите гости", обясни доц. Добрин Василев, началник на Клиниката по кардиология в УМБАЛ "Александровска" и директор на курса. 

"В работата на живо ще бъдат демонстрирани нова апаратура за визуализация на кръвоносните съдове и актуални нови устройства, които се надяваме да станат достъпни и у нас", каза д-р Валери Гелев, началник на Клиниката по кардиология в "Аджибадем Сити Клиник Токуда болница", директор на курса. Става дума за нова генерация вътресъдов ултразвук с по-висока разделителна способност, с който съдът се оглежда отвътре преди и след инвазивната процедура с цел по-добър краен резултат. Новият магнезиев стент се резорбира в съда в рамките на 1 г. и е първият от този вид, изработен от метал. 

"Идвам тук вече 5-а година и мога да кажа, че тези срещи имат все по-висока практическа стойност и за младите, и за останалите участващи лекари. Едно от предимствата на българския курс е, че дава възможност за непосредствен контакт между специализиращите и по-опитните колеги и преодолява бездните между "млади" и "опитни", каза д-р Джанлука Ригатели от многопрофилната болница в Ровиго, област Венето, Италия. 

Днес е предвидена сесия за интервенционалното лечение на хроничните оклузии (тотални запушвания на артериите) - част от висшия пилотаж в инвазивната кардиология. Третирането им изисква солидна теоретична, практическа и техническа подготовка, богат опит и определен обем работа годишно, поради което се прави в най-високото ниво интервенционални центрове у нас. По мнението на експертите това са около 10 центъра в България.