"В 7 области имаме повече лекари от преди, но в 21 области те се стопяват. Картата на здравното обслужване е крайно неравномерна", това заяви проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и ръководител на проекта Здравен барометър пред журналисти.

Осигуряването на здравната система с медицински специалисти е темата на новия брой на Здравен барометър.

Специални гости бяха двама изключителни специалисти в своята област: д-р Николай Брънзалов – председател на Български лекарски съюз и акад. проф. Лъчезар Трайков, дмн – ректор на Медицинския университет – София в периода 2020 – 2024 г.

Здравният барометър е гражданска инициатива за наблюдение и анализ на здравната ни система.

"Предизвикателството на здравната статистика у нас е, че тя е разпръсната - данните за броя на лечебните структури се поддържат от МЗ, НСИ, НЗОК, Центъра по обществено здраве и анализи, аптечната мрежа от ИАЛ", обясни проф. Вълчев. Например според МЗ лечебните заведения у нас са 297 през 2023 г., а според НСИ са 319.

Друг проблем е, че макар информацията да се събира и обобщава на годишна база, се публикува минимум с 2 години закъснение.

Най-бързо лекарите намаляват в Ловеч, Видин и Габрово.

В Ловеч и Видин лекарите под 35 г. са под 1%. Нищожна цифра. В някои области според НСИ докторите над 55 години са повече от 70%.

22% от личните лекари през 2023 г. са на възраст над 65.

"Това означава, че в идните 10 години ще останем без лекари, просто защото възрастта няма да им позволява да практикуват", коментира проф. Вълчев.