Всеки десети българин страда от хронично бъбречно заболяване, но мнозина пациенти дори не подозират това, алармира наскоро председателят на Българското нефрологично дружество проф. д-р Емил Паскалев. В световен мащаб също нараства честотата на бъбречните заболявания. Причината е, че в началната им фаза често липсват клинични оплаквания. Именно затова профилактичните прегледи са от особена важност за ранното диагностициране на бъбречните заболявания. Тогава те могат да бъдат излекувани или да се спре развитието им.
Сред рисковите фактори за бъбречната заболеваемост са наднорменото тегло, тютюнопушенето, високите нива на кръвната захар и холестерола. Специалистите нефролози посочват как да следите за здра- вето на бъбреците, чиято роля е да регулират течностите в организма:
l Поддържайте нормално телесно тегло - хранете се балансирано и бъдете физически активни. Умерените спортни занимания са добра профилактична мярка и за поддържане на нормално кръвно налягане. Контролирайте консумацията на сол. Препоръчително е да приемате не повече от 5 г дневно, което се равнява на около 1 чаена лъжичка.
l Профилактика на хипертония и диабет. Хипертонията "удря" по бъбреците. При отклонения от нормалните стойности, трябва да обсъдите с личния си лекар промени в начина на живот и необходимостта от медикаментозно лечение. Следете редовно нивото на кръвната захар - изследванията сочат, че повече от половината диабетици развиват и бъбречно увреждане.
lНе приемайте медикаменти без лекарско предписание - прекомерната употреба на аналгетици (обезболяващи), както и самолечението при вирусни заболявания могат да увредят бъбреците.
lТествайте серумния креатинин. Това е един от крайните продукти на белтъчната обмяна, който се смята за много важен показател за състоянието на бъбреците и тяхната функция. През последните години се обръща голямо внимание на следенето на неговите стойности. Лекарите съветват креатининът да се контролира наравно с кръвната захар и холестерола. След 40-годишна възраст е препоръчително веднъж годишно да се проверява нивото му, което става с изследване на венозна кръв.
l Периодично тествайте урината за наличие на белтък. Това може да направите дори в домашни условия с помощта на тест-ленти за експресна проверка. По принцип в урината не трябва да има белтък. Ако се установи наличието му, посетете специалист, който да открие причината.
l Консумирайте често плодови и зеленчукови сокове - отдавна е доказано, че действат отлично на бъбреците. Проф. д-р Връбка Орбецова препоръчва пиенето на една чаша топла вода на гладно. Ефектът е прочистване на целия стомашно-чревен тракт и благотворно повлияване на всички механизми, които участват в образуването на урината и дейността на бъбреците.
Всичко за семейството
Коментари