Казват, че всички модерни супер храни си имат български еквиваленти. На годжи берито например, което удължавало живота, били рожковите. Това разказва актьорът Ивайло Захариев, който се старае да се храни здравословно и чете много литература по въпроса.

Рожковът е бобово растение. Не е широко разпространено у нас - среща се по Черноморието и в някои части на Стара планина, но до 500 м над.в. Сушените му плодове имат полезни свойства, подобни на тези на годжи берито. И макар, че и рожковът като него стана популярен в последно време, всъщност той далеч не се използва от скоро. Както казват – всяко ново нещо е добре забравеното старо.
Сушените шушулки на дървото са се стривали за подсладител много преди да се появят захарната тръстика и цвекло. Освен качествата му на здравословен кулинарен продукт, древните цивилизации са открили и свойството му да лекува. Още в древен Египет са смесвали шушулки на рожков с овесена каша, мед и восък срещу диария,
 а през I век, Дискоридис пише, че рожковът действа добре за облекчаване на болки в стомаха и проблеми със храносмилането. Днес е известно също, че растението помага при гадене, повръщане и стомашно разстройство.

Рожковът съдържа витамин B1 колкото ягодите и повече витамин A от аспержите. Не съдържа глутен, богат е и на витамин B2, магнезий, калий и микроелементите желязо, мед, никел, манган, хром и най-вече – на калции. Количеството му в рожковите е три пъти повече от това в какаото, което е два пъти по-калорично от брашното от рожков.
Може да си го купите от биомагазините или да го поръчате онлайн за около 10 кг за 500 г или дори по-скъпо.
Може да го добавяте в чая, в шейк или смути,
 в десерти вместо или наред с какаото. Продава се и сироп от рожков, който обикновено се използва за заливка на торти и други сладкиши. Препоръчва се и като ефикасен лек за кашлица и болки в гърлото.

Широко разпространено е имиджът на рожкова като заместител на какаото. Ако говорим за шоколадовия цвят, който придава на сладкишите – да. Но за аромата – не съвсем. Това са два различни продукта. Затова често се използват паралелно. Само с рожков също може да приготвите страхотни бисквити, но не очаквайте тъмно кафевият им цвят да отговаря на шоколадов вкус, за да не се разочаровате. И все пак, „шоколадовите“ сладкиши с рожков са много добри за деца – хем изглеждат сякаш са с какао, хем нямат неговия възбуждащ ефект. Продава се и на чипс (на малки праченца, както какаовите зърна) вместо шоколад.
За да усетите истинския му аромат не го пестете – една супена лъжица в тестото за бисквити или кексовата смес ще придаде цвят, но нищо повече. Трябва да се добавят поне 2-3 с.л. към брашното. Добре е за сладкиши да се комбинира не с бяла, а с кафява захар, която подсилва специфичния му вкус. Допълва се добре и с лешници, орехи, с портокалови кори. И разбира се, с какао.

Дивият вид се използва за озеленяване

Див рожков се използва за озеленяване в много паркове в България. Напомня малко на японската вишна. Има тъмна кора и розови или пурпурни цветове, които отрупват цялата корона.

Според историци дървото било пренесено от Симеон Велики след обсадата на Константинопол. Най-голямото естествено находище на див рожков на целите Балкани е край Велики Преслав. Именно с цел опазването му е създаден резерватът “Патлейна” на 23 октомври 1948 г.

Дивият рожков няма нищо общо с този, който се използва като подсладител. Но цветовете му могат също да се използват в кулинарията. В някои райони на Испания от тях правят оцет и кисели сосове. Може да се добавят и в салати.