ФЕОДОРИНА ЛЯСКОВА

Изненадващо, но от типичните заоблености в женската анатомия най-забележителни са не гърдите или задните части, а тънката талия. Тя е оставила най-дълбока следа в световната литература.

Американски психолози изследвали описания на женската красота в книжнината на английски език от XVI-XVIII век (лирика, драма, проза), както и древни текстове от други култури.

Онова, което кара авторите да изпадат в захлас от женската фигура, се оказва именно стройната талия. Тя е първият критерий за красива женска фигура в продължение на векове.

Подсъзнателно талията не спада към половите белези на тялото, изтъква д-р Девендра Сингх от Тексаския университет. Би могло да се очаква, че за сексуалната привлекателност на една жена ще се съди по пищните й гърди, както смятат повечето днешни мъже. Стотиците изследвани писатели обаче са на друго мнение. Те се прекланят не пред бюста - голям или малък, а пред тънкия кръст на жената.

Същото отношение се открива и в два индийски текста от I и III в., както и в дворцовата поезия в Китай от IV до VI в. Свидетелства за красотата на тънката талия има и в Египет. Описания отпреди 4000 г. на царица Нефертари, любимата съпруга на фараона Рамзес II, обръщат особено внимание на елегантната й талия. Пристрастието към тази част от женското тяло оттогава е постоянно и неизменно - през Венера Милоска до моделите на “Плейбой”.

Мода или сексапил

Тексаските учени подложили на пресявка електронна библиотека с 345 000 произведения на английската и американската литература, а също древни текстове от източни култури. Измервали честотната употреба на ключови думи като “талия”, “гърди”, “бедра”, “крака” и “задник” в съчетание с епитети като “пищна” “кръшна” и “стройна”.

Данните от изследването са публикувани в изданието на Кралското дружество за биологични науки. Очевидното предпочитание към тънката талия векове наред, и то по целия свят, говори, че става въпрос за нещо по-дълбоко от модна тенденция или от зримите източници на сексуалното привличане, смятат психолозите.

По всяка вероятност тънката талия се цени толкова много, защото е сигурен знак, че жената е в добро здраве и че е породиста. Защо обаче то се е асоциирало именно с обиколката на кръста, след като едва от средата на ХХ в. науката открива, че мерките на талията спрямо бедрото са индикатор за здравето.

Днес вече се знае, че е здравословно в областта на кръста да няма мастни натрупвания. Ако има, те издават метаболитен синдром, водещ до висцерално затлъстяване.

Хора с тънки крака и ръце, но с широка талия са податливи на сърдечни болести. Т.нар. паласки издават висок риск и за диабет, болести на жлъчката и някои видове рак - на гърдата, на матката и на маточната шийка. Ето защо се смята, че съотношението между обиколката на кръста и на бедрото трябва да е колкото може по-малко от единица. То може да варира

от изящните 0,67

до балонните 0,9

Модерната медицина установи защо е така. Тя доказа, че елегантната извивка, придаваща на женската фигура форма на пясъчен часовник, се дължи на високото ниво на женския полов хормон естроген. А равнището на естроген определя шанса за зачеване.

Така тънкият кръст дава ценна информация на мъжа. Той е своеобразна гаранция, че жена с фина талия ще съхрани гените му, като роди здраво потомство. Ето защо подсъзнателно намира за привлекателни дамите с малка обиколка на кръста. Същата теория обяснява и защо човек с правилни черти на лицето минава за красив. Подсъзнателно се приема, че чертите са показател за добри гени.

Така става ясно защо във викторианската епоха жените са предпочитали корсетите пред диетите. Днес обаче много от съвременните жени са дотолкова недоволни от своята фигура, че подлагат на нечовешки тормоз телата си. Те не се замислят доколко пропорционални са фигурите им и какво ще изгубят, като свалят няколко килограма.