Замисляли ли сте се някога защо хората са с толкова различно отношение към храната? Има такива, при които храненето е ритуал, а има и такива, които приемат храната като неизбежна необходимост. Някои обожават месото, а други предпочитат зеленчуци и смятат, че колбасите са "убийци" на здравето. Защо сме толкова различни?
Вкусовите предпочитания се формират в детството и всичко онова, което детето вижда в семейството, го възприема като норма и го пренася в живота си на възрастен. Когато в семейството се яде много, детето смята, че това е правилно и без да разбере започва да преяжда и да има проблеми с наднорменото тегло.
Заложените в детството предпочитания не са окончателни хранителни навици и с възрастта могат да се променят, но основите са положени именно тогава. Родителите трябва да положат максимални усилия за да обяснят на детето принципите на правилното хранене. Това ще му помогне в бъдеще да избегне множество проблеми със здравето.
Полезни съвети:
Не насилвайте детето когато не иска да яде. Това само ще засили отрицателното му отношение към храната. Щом казва че не иска да яде, значи просто не е гладно. Когато огладнее ще се нахрани с още по-голям апетит.
Не заставяйте детето да си изяжда всичко. Ако каже, че не иска да яде повече го оставете, но категорично обяснете, че следващото хранене е в строго определен час - нито по-рано, нито по-късно и няма да има межденни закуски.
Детето трябва да има ярък спомен от детството, че храненето е ритуал, когато всички заедно сядат на масата, всеки на своето място. Старайте се през това време да създадете приятна атмосфера.
Когато детето започне да капризничи и да отказва да яде, опитайте да го заинтригувате - сервирайте в красива чиния, оформете храната в интересна форма или някакво фигурка.
Не превръщайте храната в средство за поощряване. В противен случай в съзнанието на детето ще се загнезди следната причинно-следствена верига: щом направиш нещо хубаво можеш да се наградиш с нещо сладичко. Това може да се превърне в навик, а честите "награди" ще доведе до натрупването на излишни килограми.
Ако имате телевизор в кухнята, постарайте се да не го включвате по време на хранене. Доказано е, че загледан в екрана може да изядеш много по-голямо количество храна от нужното ви. Това вече е вреден навик - поглъщаме огромни порции.
Коментари