На всеки се случва - в природата ни е заложено да забравяме. Има няколко вида памет - за непосредствени събития, случили се току-що, за случки от изминалите няколко дни, както и най-дълготрайната й форма - събития отпреди години и десетилетия. Всички те се регулират от различни механизми. Влияят се от психологичната ни нагласа, както и от моментното състояние на организма. Ето някои от най-честите причини да забравяме:

- Разсеяност

Някои хора са разсеяни по природа. Забравят къде са си оставили вещите, изгубват се по улиците. Този тип забравяне не е свързан с интелекта, а с възможността да се поддържа активното внимание. На всеки може да се случи да се замисли за нещо важно и да игнорира околния свят. При необходимост съсредоточаването може да се подобри чрез тренировки и воля.

- Претовареност на съзнанието

Психическата преумора, напрежението, тежките отговорности, заедно с постоянните стимули от външната среда затормозяват механизмите на запаметяване. Концентрацията ни се губи от постоянния звън на мобилни телефони, от желанието да участваме едновременно в няколко разговора, стремежа да работим по няколко задачи едновременно и т.н. При прекалени натоварвания мозъкът започва да "дава заето". Лошото е, че можем да започнем да забравяме в най-неподходящия момент. В тези случаи най-често ни се губят думи, не можем да се сетим за името на важен човек, с когото говорим, и пр. Единствено пълноценната почивка може да преодолее това състояние.

- Недостиг на витамини в организма

Телесното изтощение неминуемо се отразява върху способността ни да запомняме или възпроизвеждаме информация. Към физическата умора могат да се добавят други вредни фактори като некачествена храна, злоупотреба с кафе, стимуланти или алкохол, някои хронични заболявания на червата и черния дроб, които водят до понижена абсорбация на витамините в тялото. Всички те поотделно или заедно могат да предизвикат състояния на хиповитаминоза. При тях са твърде ниски или почти липсват редица витамини, които имат ключово значение за мисленето ни - А, Д, Е, С, В и др.

- Неприятни спомени

Паметта ни е неразривно свързана с емоциите. Организмът има защитни механизми, с които може да предпази психиката ни от стресови или неприятни емоции. Сред тях е и селективното забравяне на лошите случки. Това е толкова разпространен феномен, че хората, при които не действа достатъчно силно, правят впечатление на околните като злопаметни.

- Депресия

Паметта се нарушава при редица психични разстройства. Най-често това става при депресиите. Трудно запаметяваме, не можем да си спомняме важни дати и събития. Това ни ядосва и задълбочава и без това лошото ни настроение. Патологичните мисли, че не ставаме за нищо, че никой не ни цени и уважава, се усилват и на фона на действителните проблеми със забравянето. Състоянието обикновено трае месеци наред. Съчетава се с безсъние, липса на апетит или прекален такъв. Задължителна е консултацията с лекар, защото нелечението на депресията може да доведе до тежки проблеми. Друго разстройство, водещо до забравяне, е деменцията. Разликата между болните от депресия и от деменция е, че първите се измъчват от проблемите си с паметта, докато вторите не са наясно, че забравят.

- Жеги

Високите температури могат да ни направят разсеяни. За лесното забравяне през летните месеци значение имат навикът да ползваме отпуски тогава, както и потенциалното обезводняване, затрудненията със заспиването, повишаването на кръвното налягане.