Проф. Георги Едрев, дмн, е директор на Транспортна болница "Цар Борис III", специалист по уши, нос и гърло. Той отговаря на въпроса на В. Георгиев, София.
За заглъхването на ушите няма предпочитан сезон. Есенно-зимните месеци са най-често времето на вирусни епидемии и засягане на слуха. Но при внимателен анализ през лятото се вижда, че тогава хората най-често пътуват, сменят начина на живот, почиват край водни басейни или в планина. Без елементарна анатомия на ухото трудно могат да се обяснят някои явления или заболявания. Външното ухо включва ушна мида и ушен канал и завършва като сляпа улица, задънена от тъпънчето. Ушната мида при хората има само естетично значение. Каналът е извит под широк ъгъл и последната трета точно пред тъпанчето има падина.
И така, отиваме на море. Още в първите дни някоя вълна намокря ушния канал и ако там има ушна кал, тя набъбва и ухото заглъхва. При опит за почистване с ушен тампон пациентът набутва ушната кал в падината и плътно замазва тъпанчето. Неспасяема ситуация, ако не се обърне човек към специалист. Следва размекване на ушната кал с олио, зехтин или ушни капки и промивка или изсмукване чрез вакуумна помпа. В аптеките се продават фунийки с восък, които при запалване изтеглят ушната кал. Това може да стане, но ако разтопен восък влезе в канала върху тъпънчето, ухото отново заглъхва. Отстраняването на този восък е изключително трудно, бавно и болезнено. По-добре е човек да отиде на промивка, отколкото да си пали фунийка. Произведените спрейове за почистване на ушната кал пък вършат работа при малки количества от нея, при плътно запушване са безполезни.
Ако обаче отидете на басейн вместо на море, освен описаната картина на заглъхване може да има преди това и сърбеж. Шансът за гъбична инфекция е изключитлено голям. Гъбичките се натрупват на колонии и запушват канала. Ушният лекар може да помисли запушалката за ушна кал, да я отстрани и за няколко дни на има облекчение, докато отново се натрупат гъбични колонии. През това време сърбежът продължава и при чесане в космените торбички се втриват бактерии. Каналът се подува, а болката е нетърпима. Лечението трябва да се проведе от добър лекар.
Средното ухо включва тъпанче, три костици и евстахиева тръба, която го свързва с носоглътката. Звуковата енергия в него претърпява механична трансформация във въздушна среда, до достигане на вътрешното ухо. През лятото е налице обилен цъфтеж и у алергичните лица лигавицата на носоглътката и евстахиевата тръба набъбва, въздушната среда се нарушава, т.е. средата, през която трябва да мине звукът, тъпънчето хлътва и звукът заглъхва. Това особено се чувства при пътуване със самолет, преминаване през планина или при рязка смяна на налягането. Намесата на лекар е наложителна.
Вътрешното ухо е дълбоко разположено в слепоочната кост, изпълнено с течност и нервни клетки. Тук звуковата енергия претърпява биологична трансформация (средното е механична, а тук е биологична), благодарение на биохимични промени и създаване на електрични потенциали към мозъчните ядра.
При възрастни хора с шипове в шията, промени в кръвното налягане през летните горещини и с атеросклероза ушите заглъхват и се явява замайване вследствие на промяна в тази течност и дразнене в нервните клетки. Лечението се извършва от специалист. Тези оплаквания могат да се явят и у млади хора с вродени деформации на шийните прешлени.
И така, заглъхването на ушите през летните месеци е от различно естествено и изисква намесата на специалист. Може ли да застраши живота ни? Само ако не чуем идващ трамвай или друго превозно средство.
Коментари