Крампите, или мускулните схващания са неволни съкращения на напречно набраздените мускули в тялото. Имат различна продължителност - от няколко секунди до дни без прекъсване. Най-често се засягат мускулните групи на краката и ръцете, но могат да засегнат и шията, главата, езика, мускулите на очите, гърба, кръста. По време на схващането мускулът става неизползваем. Така освен болката крампата може да ни докара и по-сериозен проблем - спъване, падане, а най-опасен е рискът от удавяне. Почти няма човек, който да не е имал подобно болезнено усещане.

Схващанията се делят на няколко вида. Най-разпространени са т.нар. истински крампи. При тях мускулните влакна стават свръхвъзбудими под влияние на травми, прекалена активност, дехидратация, понижени нива на калций, калий, магнезий. Друг тип са т.нар. контрактури. Те са по-рядко срещани и се дължат на трайни увреди на мускулите, включително и по генетични причини. При тях мускулните влакна не могат да се отпуснат и са постоянно схванати. Трети вид крампи се получават при свръхактивиране на нервите, достигащи до мускулите, т.нар. тетания. Четвъртият вид са дистониите, които възникват като трайно съкращение на мускулите в резултат на медикаменти и при някои неврологични заболявания - Паркинсон, синдром на неспокойните крака и др.

Крампи се появяват както докато спим, така и в будно състояние. Някои хора са по-предразположени към проблема. Това са пациенти на хемодиализа, страдащи от сърдечносъдови заболявания, бременните, спортуващите професионално и аматьорски. Заплашват ли ви схващания на мускулите, преценете сами.

1. По кое време получавате крампи?

А. По всяко време. 3

Б. Само през нощта. 2

В. Почти не съм имал(а) такъв проблем. 1

2. Крампите ви идват ли след тежки физически натоварвания?

А. Винаги. 2

Б. Понякога се появяват и без да е имало натоварване. 3

В. Много отдавна не съм имал(а) такива, не мога да преценя. 1

3. При какви температури по-често имате проблема:

1) при жеги; 2) при голям студ; 3) при всяка промяна на времето; 4) при всякаква температура?

А. Отговор № 4. 3

Б. Отговор №2 и/или №3. 2

В. Отговор №1. 1

4. В кои части на тялото най-често получавате схващания:

1) подбедриците; 2) пръстите на ръцете; 3) на други места; 4) навсякъде по тялото; 5) никъде?

А. Един измежду отговори №1, 2, 3 и 4. 2

Б. Два и повече измежду отговори №1, 2, 3 и 4. 3

В. Отговор №5. 1

5. Кои от следните типове травми сте имали в краката и ръцете:

1) разкъсно-прорезни рани; 2) счупвания на костите; 3) изкълчвания в ставите на глезените, китките, лактите; 4) други; 5) нито една от изброените?

А. Един-два от изброените, без №5. 2

Б. Повече от два от изброените отговори, без № 5. 3

В. Отговор № 5. 1

6. По колко часа седмично спортувате?

А. Максимум 10 часа. 1

Б. Между 10 и 30 часа. 2

В. Над 30 часа. 3

7. Боледували ли сте от някое от следните автоимунни заболявания: 1) дерматомиозит; 2) полимиозит; 3) склеродермия; 4) мускулна дистрофия?

А. Да. 3

Б. Не зная. 2

В. Не. 1

8. Страдате ли от проблеми на гръбначния стълб или неврологични заболявания като: 1) радикулит; 2) дископатия; 3) болест на Паркинсон; 4) други?

А. Да, от доста време. 3

Б. Отскоро. 2

В. Не страдам от тези проблеми. 1

9. Страдали ли сте от заболяване на стомаха или червата, които да са наложили оперативно лечение?

А. Страдам от подобни заболявания, но досега не са ме оперирали. 2

Б. Да. 3

В. Нямам такива болести. 1

10. Кои от следните видове лекарства пиете: 1) антипсихотици; 2) медикаменти против високо кръвно, включително диуретици; 3) хапчета или спрей против задух при астма; 4) таблетки за контрол на холестерола; 5) успокоителни; 6) други?

А. Да, но не всеки ден. 2

Б. Едно или две всеки ден или повече от две, макар и не ежедневно. 3

В. Нито едно от изброените. 1

11. Приемате ли витамини?

А. Разчитам главно на плодове и зеленчуци. 2

Б. Да, но допълвам приема и с мултивитаминни препарати.1

В. Не приемам изобщо витамини. 3

Резултати:

11 т. Можете да получите крампи при обезводняване по време на жегите, както и при интензивна спортна дейност. Това важи най-вече за хора над 45 г., които не се занимават редовно със спорт.

12-24 т. Необходимо е да приемате повече витамини и течности, стига да нямате проблеми с бъбреците. За да предотвратите нощните крампи, е добре да правите масажи на подбедриците и краката си по пет-десет минути преди лягане. Избягвайте физическа активност, включително и продължително ходене по жегите.

25-30 т. Необходимо е от време на време да си правите изследвания за нивата на калций, магнезий, както и други електролити. Вие сте по-застрашени от мускулни спазми спрямо отговорилите в предходните групи, особено ако приемате медикаменти от изброените във въпрос № 10. Крампите при вас са в резултат не само на електролитен дисбаланс, но вероятно и на проблеми със самите мускули, на странични ефекти на лекарствата. Витамините от групата А, В, D, С, Е са задължителни.

Над 31 т. При вас рискът е най-голям. Това най-вече е за сметка на хронични заболявания. При най-малки нарушения в походката задължително се консултирайте с личния си лекар.

Д-р ВЕСЕЛИН ТЕНЕВ

 

CV

Д-р Веселин Тенев завършва медицина в Медицинския университет в София през 1999 г. Специализира психиатрия в Окръжния диспансер за психични заболявания със стационар в София.

Работи като психиатър в клиниката по съдебна психиатрия и съдебна психология към Университетска болница за активно лечение по неврология и психиатрия “Св. Наум”. В момента провежда научна специализация по невропсихиатрия на инсулта в университета в Айова, САЩ.