За повечето хора лятната ваканция вече е спомен. За тези, които са подценили слънцето, споменът е лош, особено ако искат свежа кожа и в зрялата възраст.

През есента е най-точният момент за старт на големите лазерни процедури - за терапия или разкрасяване, казва доц. Мирослава Кадурина, шеф на Клиниката по дерматология на Военномедицинската академия. Лазерите са “интелигентното оръжие” във войната със стареенето, стига да са в правилните ръце.

Лазерът е начин на въздействие, при който се пуска определена дължина на вълната според целта. Целите са 3: червеният цвят на хемоглобина, черният на пигмента и водата в кожата. Когато искаме да премахнем пигментацията или неестетични кръвоносни съдове, пускаме определена дължина на вълната, която взривява целта, обяснява доц. Кадурина.

Третираната част обаче става много чувствителна към слънчевите лъчи. Рискът от пигментация нараства в пъти, защото тъканта е травмирана. За България периодът на почти пълно преустановяване на тези процедури е от юни до началото на есента. Това зависи от слънчевите дни в годината и е различно за всяка част на света.

Друго важно условие за добри резултати е да нямаш тен. По тази причина понякога се налага стартът да се отложи и за октомври. Тенът е черен пигмент и ако е в повече, при опит да се премахнат петната се получава изгаряне, обяснява доц. Кадурина. При нея често идват хора с изгаряния след лазерно въздействие. Ако през април например пациентката е правила някаква процедура - дори лазерна епилация, като дойде през септември, трябва да бъде попитана дали това е нормалният й цвят на кожата.

Друг въпрос е, че преди лазерно третиране трябва да се подписва информирано съгласие, отбелязва дерматологът. Жената обаче не отчита, че е ходила усърдно на плаж, подлага се на лазерното въздействие и се стига до неприятни изненади като изгаряне с мехур или белег за цял живот. Най-тежкото усложнение е депигментация - мястото избелява като при витилиго и никога повече не възвръща нормалния си цвят. Мнозина не броят и солариума за вид тен - мислят, че важи само морето.

Поради тези причини е здравословно лазерът да се планира през есента. При всички случаи след процедура се слага фотозащитен крем, но през зимата той наистина предпазва, докато при силно слънце не върши никаква работа, отбелязва доц. Кадурина. Ето защо през май трябва да се спре например лазерното изглаждане на епидермиса.

От края на септември до май е активното време за лазерно премахване на съдове ибелези от акне или друг вид, заглаждане на бръчки, подмладяване, лазерно обезкосмяване, химически пилинги. Риск има за любителите на ски - трябва да има поне 2 седмици между процедурите и зимната почивка. През есента и зимата се променя и всекидневната козметика, идва редът на “по-тежките” продукти за лице и тяло. Когато слънчевите дни са по-малко, и обмяната на веществата се забавя.

Могат да се поемат по-активни кремове, с по-плътна база. Това също са индивидуални програми и най-добре е човек да се съветва с експерт.

От септември започва и сезонът на продуктите с ретинол, които често се прилагат в лечението на акне. Те са много силно слънцезависими - употребата се намалява до минимум през лятото. Използват се и срещу бръчки.

Сега тръгват и процедурите за пилинг - излющване на кожата с различна дълбочина според продукта. През есента е добре да се правят пилингови маски, ако са подходящи за лицето, препоръчва доц. Кадурина. Кожата на тялото също ще реагира добре, тъй като тенът се определя от пигмента, червения цвят на хемоглобина и дебелината на епидермиса. За да бъде тенът по-бистър и свеж, е добре да се прави лека пилингова процедура 2 пъти седмично, съветва дерматологът.

Пилинг - при лекар или козметичка

В България още няма правила кой какви разкрасяващи процедури има право да прави, но това скоро ще се промени. Стандартите се пишат от Дружеството по естетична дерматология и до края на годината се надяваме да има законов регламент, казва доц. Кадурина, шеф на дружеството.

Така ще се изясни кои дейности са от компетенциите на козметичките, кои са за лекар без специалност и кои трябва да се правят само от лекар със специалност и определени сертификати.

Пилингите с 20% фруктови киселини например са работа за козметик. Ако обаче концентрацията им е 70% или съдържат 3-хлор-оцетна киселина, процедурата ще може да се прави само от дерматолог, уточнява доц. Кадурина. Това е дълбок пилинг, който нанася щети, кожата се сваля и изисква 1 седмица възстановителен период. Да го извършиш, е елементарно, но е много важна преценката дали лицето подлежи на такъв пилинг, казва дерматологът. При акне например той влиза в лечението, но след като са излекувани инфектираните части. Сега на хора с възпалени пъпки се прави пилинг и лицето става рана.

Обезкосмяването с IPL лазер пък ще може да се прави от обучен лекар без специалност. Фотоподмладяването и останалите процедури на лице обаче ще изискват специалност и сертификат.

Срещу петна помагат и избелващи кремове

Ако имате тъмни петна от слънцето, но не искате да предприемате лазерни процедури, сега е времето за продукти с избелващ ефект, казва доц. Кадурина.

Отново става дума за серия процедури, които трябва да стартират сега. С особено внимание се подхожда към кремовете, които съдържат хидрохинон - те имат определен период за приложение. По-дългата употреба крие риск от странични действия. В някои азиатски страни съставката дори е забранена, но у нас се допуска концентрация до 2% в козметиката. Добре е и избелването в домашни условия да се прави след консултация, съветва доц. Кадурина.

Дерматологията разполага и с високотехнологична операционна. 
СНИМКИ:
РУМЯНА
ТОНЕВА,
ПИЕР
ПЕТРОВ
Дерматологията разполага и с високотехнологична операционна. СНИМКИ: РУМЯНА ТОНЕВА, ПИЕР ПЕТРОВ