Доц. Хилда Кадиян, специалист по вътрешни болести и гастроентерология, отговаря на въпроса на Теодора Стайкова.
Хемороидите са нормални анатомични структури, които притежава всеки човек. Те представляват свръзки между артериалните и венозни съдове в крайната част на дебелото черво.
Болестните изменения в хемороидите се означават като хемороидална болест. Тя се развива при наследствена слабост на венозната система и при състояния, свързани с повишено налягане в малкия таз. Такива могат да са бременност, при напъни за изхождане при запек, но може и при диария; при професии, свързани с продължително седящо положение (шофьори, колоездачи и др.).
Когато заболяването е в зоната на външните хемороиди, които са разположени под кожата на аналния ръб, най-честата проява е кървенето. При възпаление има болка, сърбеж, нерядко изтича слуз и кръв. Силната болка, особено когато е внезапна и с чувство за чуждо тяло, подсказва развитие на усложнения като тромбоза.
Вътрешните хемороиди са разположени над ануса, в крайната част на правото черво. Измененията в тях се разглеждат в 3 степени: 1-а - кървят; 2-а - кървят, сърбят и болят, при напън изпадат през ануса, но спонтанно се връщат към изходната позиция; 3-а - наред с предходните прояви лесно изпадат, без да могат да се връщат, към това се прибавят усложнения като тромбозиране, заклещване, възпаление, включително тежко (със сепсис).
Ще подчертая, че със същите гореописани прояви протичат най-различни заболявания в крайната част на дебелото черво: криптит, папилит, фисура, парапроктит, рак и др.
Лечението, за да бъде успешно, изисква:
- точна диагноза, която трябва да бъде поставена след специализиран преглед;
- корекция на хранителния режим с включване на достатъчно течности и целулозни храни; достатъчно движения (ходене); носене на меко, памучно бельо, което да не наранява аналната зона; регулиране на дефекацията;
- лечебни бани с леки дезинфектанти (лайка, смрадлика и др.).
При изменения, които се проявяват с леко кървене, сърбеж или поносима болка, се прилага локално лечение с мехлеми и свещички. Точната преценка кои, в каква продължителност и в каква комбинация, включително с продукти, които уплътняват съдовата стена, трябва да бъде дадена от лекар проктолог.
Когато хемороидите са трайно пролабирали (изпаднали са през ануса навън), кървят често и силно (струйно), когато са заклещени, некротизирали или със съмнение за злокачествена дегенерация - лечението е по-агресивно. Съществуват различни методи: връзване с гумени пръстени, лечение с инфрачервени лъчи, лазеркоагулация или оперативно. Методът, който ще се препоръча, зависи от индивидуалната степен на измененията и терапевтичния опит.
Коментари