Акад. д-р Петя Василева, ръководител на Специализираната очна болница за активно лечение “Акад. Пашев”. Тя отговаря на въпроса на С. Момчилова (52 г.) от София.

Необходимостта от постоянно носене на корекционни очила се определя след пълен очен преглед и подробно изследване на рефракцията на очите. В зависимост от вида рефракционна аномалия (далекогледство, късогледство, астигматизъм), възрастта на пациента, професията, всекидневните дейности и други фактори очният специалист препоръчва най-подходящата оптична корекция.

Бифокалните очила дават възможност да се вижда ясно както надалече, така и наблизо. При гледане през горната част на корекционните стъкла човек вижда ясно надалече, а при гледане през долната - наблизо.

Недостатък на бифокалните очила е липсата на фокус за средни разстояния. Бифокалните очила се носят постоянно, но е необходимо известно време, за да се свикне с тях. След правилно определяне на диоптъра не би трябвало да имате странични явления от носенето на подобни очила.

Един друг вид очила - т.нар. прогресивни очила, осигуряват оптимални условия за ясно зрение на всички разстояния, без да се сменят (например четене, работа пред компютър и гледане на по-далечни обекти). Те са подходящи за хора след 45-годишна възраст, при които зрителните нужди изискват едновременна корекция на зрението надалече, на средни разстояния и наблизо. Периодът на свикване е различен при различните пациенти. Основен недостатък е сравнително високата им цена. Независимо от това тези корекционни стъкла осигуряват пълен зрителен комфорт и елиминират необходимостта от носенето и постоянната смяна на няколко чифта очила.