Д-р Петьо Брезоев, дерматолог, заместник-председател на сдружението на частнопрактикуващите дерматолози. Той отговаря на въпроса на Христина Берова.
Изгарянията са често срещани битови и професионални наранявания. В повечето случаи не застрашават живота, но при засягане на обширни зони, при малки деца и възрастни хора животът може да бъде в опасност.
Изгаряне може да се причини от термични източници и химикали. Контактът с горещ обект, пламък или горещи течности с температура над 50 градуса може да увреди тъканите в различна степен. При леките изгаряния кожата е зачервена, болезнена, може да има оток и обикновено оплакванията преминават за 3-4 дни, без да остават белези.
Следващата степен на изгарянето протича с образуване на мехури по кожата, силна болезненост и оток. При тях особено когато се ангажират обширни зони, длани и стъпала, лице, кожата върху ставите и гениталиите е желателно да се потърси специализирана медицинска помощ. В тези случаи и при липса на адекватно лечение е възможно задълбочаване на уврежданията в часовете, следващи изгарянето. Освен това тези зони са склонни за развитие на големи загрозяващи и ограничаващи движенията белези, наречени келоиди. При дълбоките изгаряния се уврежда напълно кожата, като се засягат и подкожните тъкани и мускули. Тези изгаряния изискват задължително хирургично лечение.
Какви мерки трябва да се вземат при изгаряне:
На първо място веднага трябва да се преустанови контактът с източника на изгарянето, да се отстранят дрехите, часовник или бижута, за да се предотврати попристягане на тъканите от развиващия се оток. Засегната зона трябва да се охлади с вода или мокра кърпа със стайна температура. Да не се използва лед, защото това може да задълбочи увреждането на тъканите.
При образуването на мехури е желателно да се потърси медицинска помощ, за да се отстрани горната им част и да се покрие с антибиотичен мехлем, лека превръзка и епителизиращи средства. При силна болка е желателно да се вземат обезболяващи средства, достъпни без рецепта, и да се приемат обилно количество течности. По-тежките и обширни изгаряния трябва задължително да бъдат консултирани с лекар.
Химичните изгаряния се предизвикват предимно от киселини и основи. При химични изгаряния трябва да се отстранят напоените с химикала дрехи и кожата да се измие обилно с течаща вода в продължение на поне 20 минути, докато се почувства намаляване на болката в засегнатото място. Незабавно трябва да се потърси лекарска помощ, като запазването на етикета на химикала е изключително важно за точното ориентиране в лечебния процес.
Най-добрият начин на лечение на изгарянията е тяхното предотвратяване, особено при децата. Те не трябва да се оставят без надзор до открити източници на пламък, запалки и кибрит.
Бойлерите трябва да се настройват така, че да загряват водата до 50 градуса.
В кухнята Издомакинските съдове върху печките и фурните трябва да се обезопасят.
Химикалите - киселини и основи, трябва да се съхраняват на недостъпни за малки деца места, и съдовете, в които се съхраняват, да бъдат ясно обозначени. Да не се съхраняват химикали в съдове за безалкохолни и алкохолни напитки.
Коментари