Доц. Андрей Йотов, началник на Катедра по ортопедия, травматология и реконструктивна хирургия на ВМА. Той отговаря на въпроса на Яна Паскова.

Под “блокаж на коляното” в ортопедията се разбира болезнено заклещване на патологично променена тъкан между ставните повърхности на бедрото и големия пищял.

Най-честата причина са травма и разкъсване на коленните менискуси. По-редки причини са дисекиращ остеохондрит (отделяне на участък от покривния ставен хрущял на бедрото вследствие недостатъчно кръвоснабдяване или след травма), т.нар. ставни мишки (свободни хрущялни или костно-хрущялни тела в ставата), болести на синовията (вътрешния лигавичен слой на ставната капсула).

Блокажът се появява най-често при спортуване, клякане или усукване на коляното. Не е рядкост обаче коляното да блокира при качване и слизане по стълби, ходене по пресечен терен и дори по време на сън вследствие неконтролирано движение при напълно отпуснат крайник.

Клиничната проява е рязка болка и поставяне на коляното в принудително полусвито положение. При внимателно раздвижване болката може също така внезапно да изчезне и подвижността на ставата да се възстанови вследствие освобождаване на заклещената тъкан (деблокаж). Трябва да се има предвид, че при редица болестни състояния на коляното - гонартроза, възпаление на синовията, болести на пренапрежението и др., пациентите съобщават за субективно усещане за блокаж, без на практика да има такъв, т.е. без същинско заклещване.

Независимо от характера на блокажа прегледът от ортопед травматолог е задължителен.

В зависимост от находката при нужда специалистът назначава допълнителни изследвания: рентгенография, ехография, скенер, магнитно-ядрен резонанс (с най-висока диагностична стойност).

Ако блокажът е обективен и се докаже механичната му причина, окончателното лечение е почти винаги оперативно - отстраняване или зашиване на мениска, изваждане на ставните мишки, изрязване на синовията, пластика на покривния хрущял и др. В повечето случаи това се извършва чрез минимално инвазивни артроскопски процедури.

Ако не се отстрани механичната причина, се стига до повторни и многократни блокажи, които, освен че ограничават физическата активност и влошават качеството на живот, могат да доведат до развитие на дегенеративна увреда на ставния хрущял - гонартроза. При субективен псевдоблокаж се провежда консервативно или оперативно лечение съобразно естеството на причиняващия усещането патологичен процес.