Всекидневното напрежение и лошото хранене правят 80% от хората жертви на стомашни заболявания. И тъй като е неприятно да идеш на преглед - почти сигурно е, че ще има гастроскопия, мнозина отлагат и се излагат на риск.

Оплакванията при гастрит, язва и рак са сходни и в началото се проявяват деликатно, казва проф. Константин Чернев, шеф на Клиниката по вътрешни болести в Александровската болница и член на европейската комисия за борба с хеликобактер пилори. Те включват парене и болка под лъжичката, чувство на празнота в стомаха и глад. Когато има тежък гастрит или язва, те се проявяват 30 до 60 минути след хранене. Другият вариант е късна болка и неприятно чувство към 16-17 ч, ако си обядвал в 12 ч.

Нова тенденция за България е, че намаляват случаите на язвена болест, казва проф. Чернев. И дава пример - от 6-има минали на гастроскопия за една сутрин нито един няма язва, а всички имали стомашни оплаквания. Това се дължи на резултатното лечение на хеликобактер пилори, причинителят на язвата.

България е една от най-засегнатите страни като носителство на микроба. Той живее у 70 до 85% от населението, но застрашени от рак на стомаха са само заразените с особено патогенни щамове, уточнява проф. Чернев. Всички имат лека форма на гастрит, мнозина нямат никакви оплаквания, а около 10% са засегнати от опасните щамове. Ракът на стомаха е последица от инфекцията плюс генетично предразположение. Напоследък имаме доста млади пациенти с диагноза дифузен рак, при който бе доказано фамилната обремененост, казва професорът. Това са около 10% от всички случаи, докато при 65-70% ракът има връзка с хеликобактер пилори. Наскоро мъж на 33 г. дошъл на преглед заради оплаквания и се оказал с язвен тип рак. Той получи диагнозата сравнително рано, опериран е и хистологичният резултат показва липса на метастази, обяснява гастроентерологът. Прогнозата в този случай е добра, имаме доста оздравели пациенти - с преживяемост над 5 г., уточнява той.

Много е важно на каква възраст се появява инфекцията. В страни като България това става много рано - още в юношеството. Вследствие язвената болест и ракът на стомаха се развиват с 20 г. по-рано, отколкото в Западна Европа и САЩ. Язвената болест у нас засяга младите хора, докато на Запад тя е проблем на зрялата възраст, а ракът на стомаха е болест на 60-70-годишните, казва проф. Чернев.

Ключът към преодоляването на този проблем е да се подобри качеството на живота. Площта на жилището определя честотата на инфекцията - ако семейство с 2 деца разполага с 1-стаен апартамент, тесните контакти предполагат много по-ранно заразяване. Ако 2-те деца имат отделни стаи и не са постоянно заедно, вероятността поне едното да избегне инфекцията нараства сериозно. Хеликобактер пилори се предава по орален път, което значи при целувки, хранене и пиене от общи съдове.

Добре е майките да се изследват за хеликобактер, за да не го предават на децата.

Правилното лечение има ключова роля за успешното премахване на бактерия. В началото на 90-те години комбинацията от един антибиотик и инхибитор на протонната помпа(така се наричат лекарствата за блокиране на стомашната киселинност) даваше резултат в над 90%, но с времето се появи резистентност, казва проф. Чернев. Затова експертната европейска комисия от 2 г. е въвела нова схема, при която лечението е 2 пъти по 5 дни последователно. В първите 5 дни се прилага един антибиотик, а след това се дават други два.

Работата заема по-голямата част от деня на проф. Чернев и почти няма време за развлечения. Известен е като ценител на българското изобразително изкуство и има творби на водещите майстори. Подаръците от пациенти са по стените на кабинета му.

 

Инфекцията се засича и с дихателен тест

Изследването за хеликобактер пилори става по различни методи. Най-лесен е серологичният тест, но той служи само за първоначална диагностика, казва проф. Чернев. Взема се кръв от вената и се определят антителата.

Методът не е подходящ за контрол на лечението, тъй като и след премахване на бактерията антителата остават високи в продължение на 4-5 г. и резултатът е подвеждащ. С това много се греши у нас, отбелязва проф. Чернев.

Контролът се прави с дихателен уреазен тест, проби от изпражненията или биопсия, която се взема по време на ендоскопско изследване. Хеликобактерът съдържа ензима уреаза, който разгражда уреята в стомашния сок и така се предпазва от унищожение. За изследването се дава закуска с маркирана урея, тя се резорбира в кръвта и после се издиша във въздуха. По количеството издишана маркирана урея се установява има ли хеликобактер. Това е много надежден и елегантен тест, но за съжаление у нас го няма масово поради високата цена, казва проф. Чернев. В България се прави основно биопсия, при която също се използва принципът за количеството уреаза.

Рискът от реинфектиране е 1-2% на първата година от лечението. Затова и повторната поява на микроба най-често е фалшив резултат или терапията не е била ефективна. Най-правилно е да се лекува и партньорът, ако се установи хеликобактер при единия. Премахването на инфекцията води до 85% липса на рецидиви на язвата - тя се затваря и не се появява отново, казва професорът.

“Дървото на живота” се наричатворбата на скулптора Стоян Георгиев, подарък от семейството му за проф. Чернев.
“Дървото на живота” се наричатворбата на скулптора Стоян Георгиев, подарък от семейството му за проф. Чернев.