Искате да отслабнете, да намалите кръвното и да се чувствате във форма, но нямате време и пари за фитнес или курсове по йога?

Не е страшно, близо до всеки един от нас се намира отличен тренажор по фитнес - стълбите. Забравете за асансьора поне по веднъж на ден и ги ползвайте - и в блока у дома, и в работата. Полезно е да го правите и в двете посоки - нагоре и надолу.

Не са достатъчни активните спортни занимания два-три пъти в седмицата през свободното време, установиха американски учени. Ежедневните и обикновени физически натоварвания допринасят много повече за изразходването на енергията ни, а оттам и за свалянето на теглото, твърдят изследователите, цитирани от сп. “Садърн медикъл джърнъл”.

За разлика от ползите за сърдечносъдовата дейност, които се приписват главно на активното и умереното спортуване, здравословното тегло на човека е резултат от цялостното изразходване на енергията, включително при домакинска работа и движение в работата, смятат учените.

При изследването бил разработен хипотетичен 1-годишен модел за промяна в стила на живот на жителите на град Хюстън в САЩ. Установено било, че ако 2,8% повече хора използват стълбите вместо асансьора, това ще доведе до намаляването на теглото на всеки от тях с по 300 грама за една година. Учените изчислили, че изразходената енергия при слизане по стълбите се равнява на 3 метаболични еквивалента (МЕТs), докато катеренето нагоре е равно на 8 METs, пише списанието.

Лекарите приписват тези упражнения на много от пациентите си. Качването на стълбите ускорява метаболизма и ви дава възможност да влезете във форма. Катеренето с умерена скорост ще стартира и изгарянето на мазнините и ще ви накара да се чувствате превъзходно.

Добре е да сте умерени в това упражнение, поне в началото. Така няма да изгубите желание да го правите, а и постепенно ще влезете във форма. Повечето от лекарите съветват да започнете със стълбите само на един етаж. Ако ви се наложи да катерите повече, направете го според собственото си темпо, така че да не се изморите прекалено.

Това упражнение ще подобри издръжливостта, както и капацитета на белите ви дробове. Освен това изгаря калориите и помага за унищожаване на упоритите тлъстини. Така че, щом изберете стълбите пред асансьора, вие вече сте на правилния път към по-доброто здраве. Можете да правите това упражнение където и да отидете, единственото условие е да не се отказвате.

В началото катеренето на етажите ще ви се струва неудобно и малко трудно, но с времено ще влезете във форма и ще го правите с лекота. Атлетите използват стълбите, за да се качват в гимнастическите салони и по стадионите, и това е част от програмата им за поддържане на формата. Така те тренират сърдечносъдовата си система, но също и издръжливостта си. Катеренето на стълби е много важно и за тези, които изпълняват програма за намаляване на теглото.

Качването пеша по стълбите ще облекчи и болките на пациенти с остеоартрит, твърдят американски изследователи. Болестни състояния като нарушена функция на мускулите и обща издръжливост са потенциално податливи на лечение с упражнения. Доказано е, че физическата активност е ефективна при намаляване на болките и подобряване на движенията при пациенти с остеоартрит в коляното. Не са правени обаче достатъчно изследвания за остеоартрит на бедрото. Изследвания, направени в САЩ, показват, че въвеждането на упражнения при хора, които ползват дългосрочни болнични, е довело до връщането им по-скоро на работа - до една година от разболяването.

Американското министерство на здравеопазването наскоро въведе "100 малки стъпки" в национална кампания за борба с наднорменото тегло. Целта й е промяна на стила на живот на гражданите, която да доведе до по-зравословни навици. Една от малките стъпки е именно тази - тръгнете по стълбите вместо с асансьора.

Проблемът със стълбите е, че често са разположени далеч от входа, обикновено към тях водят малки знаци, невинаги са приветливи, а често нямат никакво проветрение и са мръсни. Най-често използването на стълбите в САЩ се асоциира с търсенето на авариен изход, обикновено като бягство при пожар. А според стандартите в страната по тях няма килими и дотам водят тежки метални врати, задвижвани с пружини.

Ако искаме хората да прибягват по-често до стълбите, трябва да ги направим по-приветливи и уютни и това е една от задачите на архитектите на бъдещите сгради, твърди изследването. Новите стълби трябва да се строят в центъра на сградата. За съществуващите пък могат да се направят много подобрения. На работните места могат да се сложат килими, да се боядисат стените в свежи цветове, да се сложат произведения на изкуството и дори да се пусне музика. И накрая - добре е да се сложат големи и хубави табели, които показват къде са стълбите и подканят хората да ги използват.

Новата концепция е обещаваща промяна в САЩ, тъй като е свързана с действие, което трябва да бъде изпълнено докрай. Все пак трябва да стигнете до целта си - да отидете на работа или на пазар или просто да стигнете от точка А до точка Б. А освен това не е свързан с никакви финансови разходи, които да ви разубедят.

Авторите на кампанията смятат, че е много по-лесно да се увеличи интензивността и честотата на физическа активност, която ви е позната и е част от ежедневието, вместо да се въвеждат нови промени във вече изграден стил на живот. (24часа)

 

Фитнесът помага, но не за всичко

Физическите упражнения отдавна се смятат за панацеята за почти всички болежки. За по-добро здраве - просто ходете по 20 - 30 минути пеша всеки ден, дори не е необходимо да го правите наведнъж. Както и да ходите, ще сваляте тегло, ще стабилизирате кръвното и ще намалите риска от остеопороза, твърдят поддръжниците на тази теория.

Въпросът обаче не е толкова прост. Макар че упражненията безспорно помагат, тяхната полза напоследък доста се преувеличава, твърди Гина Колата от в. “Ню Йорк таймс”.

Какво смята науката за ползите от физкултурата? Упражненията с умерено натоварване като ходенето пеша например намаляват риска от диабет при хора с наднормено тегло и с уседнал начин на живот, чиято кръвна захар започва да се покачва. Това установило голямо федерално проучване в САЩ, при което хора, застрашени от диабет, били включени в различни програми. Тези, които били поставени на диета и правели редовно упражнения, не свалили много килограми, но и не развили болестта.

Упражненията могат също така да намалят риска от сърдечносъдова болест, въпреки че доказателствата са доста противоречиви. Като че ли съществува ефект на натрупването до някакъв праг. Повечето от ползите за сърцето се забелязват при хора, които минават от уседнал към по-активен начин на живот, като обикновено започват редовно да ходят пеша. По-интензивните упражнения обаче не водят до качествени разлики за здравето, установили учените.

Данните, натрупани от няколко мащабни проучвания, са малко противоречиви, тъй като хората, които спортуват, са доста различни, имат други навици и често са по-образовани.

Учените имат проблем и при установяване на връзката между упражненията и рака. Проучвания показали, че при хората, които спортуват, нивото на заболяване на рак на дебелото черво и на гърдата е много по-ниско. Данните тук обаче също не са много ясни.

А какво е влиянието върху намаляването на теглото? Вдигането на тежести води до правенето на мускули, но няма да накара организма ви да гори повече калории. Упражнения, които не са съпътствани с диета за намаляване на теглото, не водят до понижаване на кръвното налягане. Нямат особен ефект и върху нивото на холестерола. (24часа)