В ежедневния живот гривнената става е известна като китка.
Сухожилните увреди по гърба на ръката са по-благоприятни от тези по дланта. По гърба на ръката са разположени сухожилията, които разгъват пръстите и китката, както и нерви и съдове. По дланната част на китката са разположени сухожилията, които сгъват китката и пръстите. По дланта на ръката са разположени три сухожилия, които сгъват китката, и десет, които сгъват пръстите. По гърба на ръката са разположени три сухожилия, които разгъват китката, и седем, които разгъват пръстите.
Най-общо сухожилните увреди могат да бъдат разделени на две групи: открити и закрити. Откритите са много по-чести и се дължат на различни битови, трудови, спортни и други травми.
Нараняванията от порязване изискват операция в първите часове до два-три дена след инцидент.
Забавянето на оперативното лечение води до по-трудно възстановяване като се налага да се правят възстановителни операции, включващи сухожилни пластики или транспозиции.
По-горе казахме, че нараняванията по гърба на ръката са по-благоприятни, защото там липсват сухожилни влагалища. Сроковете за първично оперативно лечение при тях са по-дълги.
Нараняванията от разкъсно-контузен характер изискват първо справяне с опасността от инфекция и лечения на раната. Чак на втория етап се пристъпва към оперативно лечение на сухожилните увреди. Диагностицирането на тези увреди обикновено не е трудно.
По дланта на ръката имаме по две сухожилия на пръст, които ги сгъват - в крайната и средната фаланга. Всички пръсти имат по три фаланги, а палецът две. Липса на свиване в една от фалангите или и в двете означава увреда на едното или и двете сухожилия. По гърба на ръката са разположени седем сухожилия, които изправят пръстите и при тяхна увреда липсва възможността за активно изправяне на пръстите. По-чести закрити увреди (без нарушаване на целостта на кожата) се срещат при увреда на дългия разгъвач на палеца и на крайните части на сухожилията, изправящи пръстите.
Крайните фаланги на пръстите клюмват, което е достатъчно за поставяне на диагнозата. Оперативното лечениеизисква специалисти в областта на хирургията на ръката, специален инструментариум, както и специфични консумативи и работа под увеличение.
Обикновено оперативното лечение се последва от различни срокове на имобилизация на ръката - от три до шест седмици с шини, специални игли и др. След сваляне на имобилизацията е необходимо да се проведе физикална терапия, която да послужи за раздвижване на оперираните пръсти.
Когато се налага транспозиция на сухожилия, които да заместват увредените, е необходимо и преобучението им.
Просто, но изключително важно правило е:
Веднага след увреда в областта на ръката направете консултация по най-бързия начин със специалист по хирургия на ръката, зада можете своевременно да бъдете посъветвани за най-правилното лечение.
Коментари