Проф. Георги Едрев, директор на Транспортна болница “Цар Борис III”, специалист по уши, нос и гърло. Той отговаря на въпроса на Ана Станкова.
Пряк отговор - не може. Има различни видове хрема, но най-често се среща инфекциозната и в случая говорим за нея.
Инфекциозната хрема се причинява от респираторни вируси, които предизвикват и други заболявания - фарингит, ларингит, трахеобронхит, пневмония. Но най-честите вируси са риновирусите, които са вируси на хремата. Те са много различни щамове (над 100), разнасят се със секретите при кихане и попадат в носа и носоглътката. Там умъртвяват част от заразените покривни (епителни) клетки, които в началото отичат, изливат се течности от междуклетъчните пространства и се оформя началният стадий на хремата - катаралният.
Тогава човек има гъделичкане в носа, сърбеж в носоглътката, сълзене на очите, парене, заглъхване на ушите. Този стадий се придружава с кихане и изтичане на воднист секрет от носа. Трае 2 дни.
Тъй като хремата е заболяване с определен цикъл, целта е да се пресече в началото или пък да се облекчи.
Пресичане няма как да се получи, защото вирусът е умъртвил определен брой клетки. Често чувам “взех един антибиотик от ампицилиновата група и пресякох хремата”. Тотална глупост - те не действат на риновирусите. Друг авторитет - “поставих си хомеопатично лекарство под езика два пъти и пресякох заболяването” - ако с пудра захар става, и с това ще стане.
Трети пък ми казват “два пъти си сложих в носа от капките на еди кой си и хремата ми спря.” А тези капки са емпирична смес от 10-15 медикамента, които взаимно се пресичат и никой не знае полезни ли са или не за организма.
Все пак откъде идва тази увереност, че човек е пресякъл хремата по някакъв начин. Освен психичната нагласа за това съществува вероятността хремата в това време да премине във втория си стадий, който не е така мъчителен и в болния да остане убеждението, че си е помогнал.
Все пак какво да правим в първите два дни от хремата. Това е оток на лигавицата на носа и поставянето на носни капки със свиващ ефект е наложително. Приемането на салицилати, парацетамол и други такива препарати спомага да се преодолее дискомфорта от интоксикацията.
През този период носни капки с противобактериален ефект не помагат, те са нужни в следващите дни.
Поставянето на ракия, лучен сок или сок от морска краставичка в носа може да предизвика алергичен ефект и да влоши състоянията. Инхалации на пара със сода бикарбонат помагат да премине началния стадий, тъй като облекчават отока на лигавицата. И за да не съм голословен относно цикъла на вирусната хрема, спомнете си една стара мъдрост - “хремата с лечение минава за една седмица, а без лечение за 7 дни.”
Коментари