Доц. Никола Василев създава гинекологичната клиника във ВМА през 1998 г. и я ръководи до днес. Преди това е работил в онкологията в кв. Дървеница и в “Майчин дом”.

- Вярно ли е, че българките са едни от най-засегнатите от рака на маточната шийка в Европа?

- В ЕС делим първата тройка с Румъния и Латвия.

- На какво се дължи?

- Най-лесният отговор би бил , че се дължи на лошата превенция. Вероятно до голяма степен е така. Но твърде разкрепостените нрави също са някакъв фактор. Те са свързани и с други неприятни последици - сифилис, гонорея и нежелани аборти.

При тях имаше също повишаване на честотата, особено при млади момичета до 20 г. Те отзвучаха, след като преди години имаше пик. Може да се окаже, че и при рака на маточната шийка може да се получи някакъв спонтанен спад.

- Уместни ли са масовите кампании за ваксина в западните страни?

- Това е добър подход в профилактиката - така се предотвратява контактът между човека и причинителя на инфекцията.

- Но пък имаше случаи на смърт след поставяне на ваксината.

- Те са няколко такива случая. По-скоро не ваксината е провокирала задълбочаването на други заболявания, които водят до смърт, а има съвпадение по време. Това е типичен пример за неправилно съждение. Тъй като във времето смъртта настъпва след поставяне на ваксина, хората смятат, че инжекцията е причината.

Преди имаше 1-2 случая само при единия препарат, не причинно свързани с него, а по време на поставянето. Сега са регистрирани и с втори. Но това са само 3-4 случая в световен мащаб при милиони имунизации срещу рака на маточната шийка и са нищожни на фона на общата картина.

- Има ли други сериозни странични ефекти?

- Не, няма. Не че съм защитник на производителите, но няма.

- Колко пъти трябва да се сложи ваксината за пълна защита и каква е приблизително цената?

- Три дози трябват на всеки човек. Доскоро струваха общо около 250 лв., но цените паднаха и мисля, че вече са под 200 лв. При нас в клиниката идват доста хора, които търсят информация.

- Лечимо ли е заболяването, когато се открие в начален стадий?

- Безусловно, но ако се открие в много ранен стадий. Най-добре е, ако се хване на етап предракови изменения, още когато не е развито самото заболяване. Тогава се лекува без никакви последствия. Ако се хване на ранен стадий, също се лекува, животът на жената е спасен, но тя губи възможността да стане майка.

- Какво бихте посъветвали жените, колко често да ходят на профилактичен преглед?

- Тук има една много тънка линия. Профилактичният преглед е израз на собствената отговорност към здравето и човек трябва да ходи толкова често, колкото иска.

Скринингът като превенция на рака не е инициатива на гражданина, а на здравните власти. Масовото приложение на такива програми, разпращането на покани и отчитането е скъпо удоволствие. Като че ли златното правило е два пъти през една година и ако няма нищо подозрително - отново пак след 3 г. Това е организираният скрининг. А иначе на профилактичен преглед всеки си ходи, когато прецени.

- Какви други тежки заболявания лекувате във вашата клиника?

- В гинекологията най-тежките са злокачествените. Всяка една част от вътрешните и външните полови органи на жената могат да се разболееят от злокачествен тумор. Когато напредне, е тежко.

Според мен най-тежки са внезапните усложнения при бременността. Всичко уж върви нормално, а при раждане жената започва да кърви и се стига до фатален изход. Това е най-тежкото.

- Каква е причината да се стигне до фатален изход при гинекологичните тумори?

- При болните от рак на маточната шийка се стига до фатален изход поради отравяне на кръвта. Туморът се разразства встрани в малкия таз и притиска каналите, които отвеждат урината от бъбреците към пикочния мехур. Тя се задържа, инфектира се и се стига до уросепсис. При рака на яйчниците фатално е, когато се засегнат тънките черва. Те стават неспособни да поемат хранителни вещества. Жената започва да линее и в крайна сметка умира от глад. Това е образно казано.

- Защо у нас има толкова много смъртни случаи?

- Проблемът не е толкова в многото случаи на рак, а че ги откриваме твърде късно. Наблюдава се една неравнопоставеност на регионална основа. В Кърджалийска област над 50% от регистрираните жени с рак на маточната шийка са в напреднал стадий. В София не е така, тук тежките случаи са около 20-25%. Така че има много работа за вършене.

- Закриването на малки болници или АГ отделения няма ли да влоши допълнително картината?

- Не мисля. Те доказаха, че не са в състояние да откриват навреме болните. Безсилието на здравеопазването в малките населени места е една от причините за прекомерното струпване на население в големите градове. Хората искат да получават качествени медицински услуги.

- Ракът на матката също ли е опасен?

- Това е рак на маточното тяло. Среща се малко по-често от този на маточната шийка. Балансът е тънък. Една година водещ е той, на другата - вторият. Ракът на маточното тяло не може да се открива с превенция. Възможно е активно лечение, изгледите за успех са толкова по-големи, колкото по-рано се открие. Обикновено се среща в по-късна възраст, над 60 г. Максимумът е към 65-70 г., при рака на шийката е при 45-50-годишните.

- Идват ли при вас пациенти, които са необичайни случаи?

- Има, разбира се. Наскоро при нас дойде млада жена, оперирана в провинцията. Тя има рецидив на много рядък тумор встрани от влагалището. Ще й помогнем, но за съжаление операцията вероятно ще я лиши от възможността да забременява.

- Някои усложнения на бременността не са ли заради лоша профилактика?

- Имаме много лоши показатели за регистриране и наблюдения на бъдещите майки. Късно се регистрират бременните и се следят през пръсти. Някои от усложненията при раждане се дължат на това. Кръвоизливите са на първо място по тежест, на второ място - инфекциите.

ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Ваксини и скрининг борят рака на маточната шийка

Ракът на маточната шийка е второто по честота онкологично заболяване, което се среща най-вече сред жените между 40 и 59 г. Всяка година от него заболяват 500 000 жени по света, а 250 000 умират, съобщи доц. Здравка Валерианова. Тя е директор на Националния раков регистър, който заедно с асоциацията по онкогинекология стартира у нас отбелязване на Европейската седмица за борба със заболяването от 25 януари. България е сред страните с най-високи показатели по заболеваемост и смъртност от този вид рак. Регистрираните болни са над 13 000. Заболеваемостта е 29 на 100 000. Годишно 400 българки умират от болестта, посочи още доц. Валерианова.

Негативната тенденция може да бъде преодоляна, каза доц. Виктор Златков, директор на университетската болница “Майчин дом”. Това може да стане чрез масова имунизация и въвеждане на задължителен скрининг. Диагностиката се прави с ПАП тест и ДНК тест. Изследванията откриват наличието на човешкия папиломен вирус и началото на злокачествен процес в областта на шийката на матката. От миналата година в Имунизационния календар ваксината срещу човешкия папиломен вирус е включена като препоръчителна.

Доц. Василев помага на жени с тежка бременност.
СНИМКИ: ГЕРГАНА ВУТОВА
Доц. Василев помага на жени с тежка бременност. СНИМКИ: ГЕРГАНА ВУТОВА