Защо на Запад хората обичат да ходят при семейния си лекар, а у нас - все още не? Отговора знае доц. Валентина Маджова, национален консултант по обща медицина и единственият доцент с тази специалност у нас. “Доверието между джипито и пациента е най-важно. Уча моите студенти да разбират болния от това, което казва и което не казва. Да разчитат посланията по очите и жестовете”, казва преподавателката в Медицинския университет на Варна. Тя е и ръководител на катедрата по обща медицина и клинична лаборатория в университета. Въпреки своята натовареност доц. Маджова наред с преподаването всеки ден преглежда пациенти, не се отказва от науката, занимава се и с мениджмънт.
"Хората не искат да дават пари за здраве. Много ли са 10 лева на месец? Не отделят бедните, не отделят и богатите. Сигурна съм, че доста заможни хора не си внасят здравната осигуровка. Те смятат, че като се разболеят, тогава ще извадят пари. Иначе без проблем си плащат данъка за колата или сметката в кафенето." Няма по-добре измислена система от солидарната, уверена е доц. Маджова. Който не си плаща осигуровката, ощетява останалите. Докато синът й Свилен е учил в САЩ и следвал в Италия, тя е внасяла здравната му осигуровка у нас, защото смята, че така е правилно.
Като председател на държавна изпитна комисия по обща медицина е загрижена за мотивацията на бъдещите лекари. "Никой у нас не следи за качеството на лечение на пациентите от лекарите в доболничната медицинска помощ. Всеки лекува както знае. Личните лекари се отчитат в здравната каса и това е. Откакто съм национален консултант, направихме добра връзка с колегите от останалите четири катедри по обща медицина у нас и обсъждаме въпросите за обучението и квалификацията на студентите и специализиращите обща медицина лекари. Тези фирмени презентации, в които идва един лекар и чете нещо, след това идва друга фирма с друг доклад... Това не е качество на медицината. Дори в някои държави искат да се спре финансирането на подобни семинари като форма на продължаващото медицинско обучение.
Всеки си препоръчва продукта, но това не води реално до подобряване на знанията."
От тази година тя е и член на консултативния експертен съвет към управителния съвет на БЛС.
"Много европейски граждани тук искат да се лекуват, както в другите страни. Работи се стандартите на общата медицинска практика да бъдат променени. Ще има акредитация на лекарите.
Не може да се кара на знания отпреди 20 г.
В Турция не са достигнали някои от нашите стандарти, но имат една хубава практика - лекари със специалност по обща медицина са с едно заплащане, а други, които имат сертификат, могат да лекуват, но са с друго заплащане."
Тя има поглед към медицината и като терапевт, и като председател на държавната изпитна комисия в университета, и като управител на здравно заведение. Валентина Маджова е мениджър на Диагностично-консултативния център "Света Марина" към Университетската болница във Варна. "През 2009 г. получихме акредитация - отлична за 5 г., включително и за обучение на студенти. Това е единствената поликлиника във Варна с такива права. Много от работещите при нас са хабилитирани лица или са преподаватели в Медицинския университет - Варна. Ние сме независима финансова структура. Получаваме пари от здравна каса и от кеш. Плащаме за всичко - ток, вода, наеми за кабинети, за техника, но така е чисто, за да няма преливане на интереси." По-добрите специалисти привличат пациенти и дори си купуваме съвсем нова техника", описва докторката.
Въпреки че прилага изцяло класическата медицина, гледа с добро око и на алтернативи - хомеопатия, източни техники, билколечение. "Те имат място в подсилването на имунитета и в долекуването, стига да се прилагат от компетентни лекари. Трябва да има система на сертифициране и на този вид лекари."
Във време на реформи, когато много хора не са здравноосигурени, пропускането на имунизации на децата обаче може да доведе до общ спад в имунния статус на нацията ни, предупреждава националната консултантка.
Докторката без малко да стане пианистка
Станах национален консултант при предния здравен министър, а не при д-р Нанев, така че няма варненска следа в избирането ми, усмихва се доц. Маджова. Всъщност малко хора знаят, че Валентина Маджова без малко да избере професията на пианистка. Все пак кандидатства медицина. В университета е в една група с Росен Маджов - сега нейн съпруг и професор по хирургия. Той е шеф на Клиниката по коремна и жлъчно-чернодробна хирургия в "Св. Марина" и зам.-ректор по научната дейност в Медицинския университет.
Почиват си с пътуване до екзотично място. Скоро са стъпили на Великата китайска стена. Доц. Маджова обича да снима и има внушителен албум. Нейната гордост са 29-годишният й син Свилен и 22-годишната й дъщеря Христиана. Той е завършил в САЩ маркетинг и е доктор по езиково и културно посредничество на Университета в Падуа. В момента преподава във Варненския свободен университет. Христиана следва дентална медицина във Варна.
Коментари