При лечението на свръхтеглото и затлъстяването медицинските експерти препоръчват комплексен подход. Водеща е диетотерапията, като се съчетава с дозирана двигателна активност. По преценка може да се включи подходящ лекарствен продукт или хранителна добавка, а също - физикално въздействие (масаж, липосукция, апаратен способ, хирургическа интервенция и др.). Основната терапия е подчинена на "законите" на физиологията на човека: за да се изгорят до енергия мастни натрупвания, трябва да се понижи приемът на енергия с храната, а да се увеличи енергоразходът. Един и същи резултат може да се постигне, като се предпочете повлияване на единия елемент на това енергийно равновесие. Например да се увеличи разходът на енергия чрез мускулно натоварване, а да се намали енергоприемът чрез намаляване или изключване консумацията на висококалорийни храни или обратно. Ясно е, че изборът кой подход да бъде предпочетен е индивидуален и се базира на собствена надеждна (научна) информация. Двигателният режим се съобразява със здравния статус и най-вече със състоянието на сърдечносъдовата система (пулс, кръвно налягане и др.), тъй като често хората с наднормено тегло са с повишен сърдечносъдов риск. Двигателната активност е особено важна за задържане на постигнатото тегло.
В конкретния случай, когато става дума за млад човек, трябва да се вземе предвид ръстът, за да се прецени каква е степента на свръхтеглото, съответно - да се избере най-подходящият диетичен режим. За тази цел, най-лесна е формулата на Брока (ръст в см - 100). Получената цифрова стойност дава информация за горна граница на “нормално тегло”, като същата в значителна степен се препокрива с оценката при използване индекса на телесната маса (отношение телесна маса в кг/ръст в метри на квадрат). Пример: при ръст 167 см и телесна маса 67 кг (167 - 100 = 67) е налице горна граница на "норма" за телесна маса според индекса на Брока при човек в зряла възраст. Изразен чрез индекса на телесна маса, този статус е следният 67 кг/(1,67 м) на квадрат = 67/2,79=24 кг/метри на квадрат (нормата е: от 18,5 до 24,9; свръхтегло: от 25 до 29,9; затлъстяване: над 30). Ясно е, че телесното тегло и ръстът са еднакво важни за категоризиране на индивида по посочената скала.
Универсален диетичен режим за редукция на тегло не съществува. При избора консултиращите лекари са затруднени, а пациентите - объркани. След определено краткотрайно действие и "най-оптималният" режим на хранене се оказва неактивен. Организмът се адаптира и намира механизми, с които преустановява загубата на телесна маса. Затова, когато става дума за няколко килограма свръхтегло, човек може да се справи сам, използвайки принципа на нискокалорийните режими, но когато е необходима редукция на повече килограми, процесът трябва да бъде под контрол на специалист. От медико-биологична гледна точка основните изисквания са безвредността за здравето и съобразяването с обусловените от възрастта, пола и физическата активност физиологични потребности на организма, а също - с придружаващите заболявания и биохимичните параметри на лицето. Въпрос на лични предпочитания (но не на последно място) са кулинарните технологии за приготовление на диетични ястия и изделия и техните вкусови качества, тъй като редукцията на тегло е продължителен процес. Ако няма придружаващ здравословен проблем, изискващ специален подбор на храни и течности, изборът на диетичен режим може да бъде със следните основни характеристики:
Ниска енергийност
Удачно подбрана балансова формула на основните хранителни вещества, съответно - на техните хранителни източници, а именно: белтъци с висока биологична стойност: от нискомаслено мляко и млечни продукти, месо без видими мазнини, риба, яйца; мазнини: от растителен произход в дозирано количество (зехтин, слънчогледово, рапично, царевично олио и др.); комплексни въглехидрати (нишесте) с нисък гликемичен индекс (ненатоварващи производството на инсулин от задстомашната жлеза): на база пълнозърнести продукти - жито, неолющен ориз, царевица, овесени ядки, елда, тъмни видове хляб и от варива - боб, леща, грах, соя, нахут. Необходимо е присъствие в менюто на достатъчно зеленчуци и плодове, богати на биологичноактивни вещества - витамини, минерали, органични киселини - фактори, активиращи метаболитните процеси и цикъла на Кребс, в които се извършва трансформацията на мазнините в енергия.
Препоръчително е да се съобразяват и следните допълнителни препоръки:
- Да се мине към 5-кратен хранителен режим , а именно: 8 ч- сутрешна закуска; 10 ч - предобедна подкрепителна закуска; 12 ч- обяд; 16 ч - следобедна подкрепителна закуска и 19 ч - вечеря (правилото "често по малко").
- Да се ограничи приемът на готварска сол (натриев хлорид), като може да се използва диетична такава (съдържаща калиев хлорид).
- Силно да се ограничава приемът на т.нар. прости захари, като почти изцяло се изключва бялата кристална захар, захарсъдържащите газирани напитки и сладкарските изделия, като се допуска фруктоза (плодова захар) и/или ограничено количество пчелен мед.
- Да се избягват пикантни овкусители.
- Да се ограничи консумацията на алкохолни напитки, съдържащи "празни калории" (1г етанол е източник на 7 kcal).
- Да се приемат 1,5-2 л дневно течности - питейна вода, чай, кафе.
- Големината на порциите да е индивидуално дозирана според възрастта, пола и физическата активност.
Важно медико-биологично изискване към диетичния режим е да удовлетворява физиологичните потребности на организма за периода от време, в който се осъществява редукцията, и да допринася за задържане на ниското тегло.
Примерен нискокалоричен диетичен режим при свръхтегло
I ден: 8 ч - чай/кафе (билков, черен, зелен) с лимон и мед + 3-4 с.л. овесени ядки + плод + 3 с.л.мляко (или 2 филийки. пълнозърнест хляб+лютеница и/или зеленчуци);
10 ч - чай + плод (плодов сок);
12 ч - зеленчуци(предястие); Ястие от ориз (картофи или бобова храна) със същите зеленчуци;
16 ч - чай + плод;
19 ч - постно зеленчуково ястие (салата, манджа, супа) със/без млечен продукт (кисело мляко, сирене или извара);
II ден: 8 ч=12 ч=19 ч: белтъчна порция по избор (мляко/млечни продукти, месо, риба, яйца) + зеленчуци;
10 ч = 16 ч. -Чай (кафе) + плод;
III ден = I ден;
IV ден: = II ден;
V ден: 8 ч - чай с лимон и мед (кафе)+млечен продукт по избор с плод (или зеленчук);
10 ч - чай (кафе) + плод (плодов сок);
12 ч - зеленчуци като предястие с белтъчна порция (месо, риба, яйца, мляко/млечен продукт) + същите зеленчуци;
16 ч = 10 ч;
19 ч = 12 ч;
VI ден = V ден;
VII ден- разтоварващ ден: плодове и зеленчуци със/без млечен продукт (при глад - зеленчуков сандвич).
Големината на порциите е индивидуално дозирана.
Настоящият диетичен режим е подходящ за двуседмично приложение с очаквана редукция на телесна маса от 3-5 kg.
Допълнително: 1,5 л течности (чай, вода, кафе).
Коментари