Полипите в носа са усложнения на алергично инфекциозен синуит. Или просто казано - болният има носна алергия, към която се прибавя инфекция.
Обикновено не е провеждал изследвания и няма системно лечение. Слузните жлези в лигавицата на носа и синусите в тези случаи произвеждат по-голямо количество слуз, която е добра среда за бактериална или вирусна инвазия. Ако това се случи в етмоидалните клетки (малки синусчета), които са като пчелна пита между максиларните и челните синуси, жлезите набъбват, израждат се кистозно и се оформят полипи, които по-късно по силата на гравитацията се спускат в носните кухини.
Полипите пречат на слузногнойните материи да се оттичат от етмоидалните клетки и заболяването се задълбочава. Така се оформят множество гроздовидни полипозни маси.
В други случаи се образува единичен полип на краче в максиларния синус, който се спуска към гърлото и запушва носа в задната му част. Нарича се "хоанален полип" и се среща главно при подрастващи и млади хора.
В трети случаи при злокачествено образувание в околоносните кухини от обема му се нарушават лимфоотокът и дренажът и се образуват полипи около тумора, които могат да заблудят за правилната диагноза.
По принцип установяването на носни полипи изисква отстраняването им и хистологична диагноза. Следва изследване за вида алергия и наличието на инфекция. Носните полипи имат склонност да се появяват отново. Много клиники и отделения са снабдени със специализирана апаратура и инструментариум за тяхното отстраняване, но без последващо системно лечение въпросът не се решава. Това лечение се провежда от специалист.
Коментари