Xодилата са устроени така, че да поемат цялата тежест на тялото. Изградени са от дълги и къси кости, свързани помежду си със сухожилия, обвити от мускулна тъкан. Образувани са два свода - напречен, между двете "възглавнички" под пръстите; и надлъжен - от петата до предната част на ходилото. Чрез тези анатомични структури се постига пружиниране и омекотяване на контакта със земята. Така се осигуряват по-дълго добро функциониране на гръбнака и нормалната ни походка. Проблемите на ходилата могат да възникнат при нарушения на самите кости - инфекции, счупвания или размествания между тях. Ето някои от най-честите причини за болки в ходилата.

Неудобни обувки

Обувките трябва да следват сводовете на ходилата. Когато това не е така и се съчетае с продължително ходене, следват поява на болки, изтръпвания, дори изкълчвания на ходилата. “Виновни” са плоските подметки, високите токчета, както и по-късите от необходимия номер обувки. Те изменят надлъжния свод. Напречният пък се нарушава при носене на твърде тесни обувки отпред, т.нар. шпиц. Всичко това води до непосредствена опасност от травми при ходенето, но също и до трайни промени, които създават условия за хронична болка. Има ортопедични стелки, които могат да помогнат.

Бързо качване на килограми

Бързото натрупване на килограми пряко се отразява върху сводовете на ходилата. Те се сплескват. А това причинява разместване на костите помежду им и разтягане на сухожилията, които ги свързват. Този процес е свързан с болка, усилваща се при ходене. За да не ви мъчат ходилата, е добре да им осигурите известен комфорт, като носите по-меки, ортопедични стелки, а също и задължително опитате да намалите теглото си.

Травми

Те могат да се получат в няколко ситуации: при ускорено ходене особено по необичайни маршрути, при тичане или скачане върху цяло стъпало; спонтанно поради остеопороза; неудобни обувки. Най-често се получават счупвания на дългите, "метатарзални" кости, както и на петата. Болката е продължителна и затруднява движението. Необходимо е обездвижване за известно време.

Плоскостъпие

Това състояние представлява вродено изравняване на сводовете. В по-леките случаи е плосък само единият от двата. Такава структура на ходилото обрича човек на трудности при по-продължително придвижване пеша. Съпътства се от болки в ходилата. Тя се пренася и върху гърба. Наред с това се увеличава вероятността от травми поради спъвания и стъпвания накриво.

Гъбични инфекции

Продължителното носене на тежки обувки особено от изкуствена материя, които не могат да се проветряват добре, създава условия за поява на гъбични инфекции. Те могат да атакуват първо ноктите и след това да се разпространят по долната повърхност на стъпалата. Това предизвиква сърбеж и болка. Лечението е с антимикотични кремове. Важна е добрата хигиена.

Остеомиелит

Това е възпаление на самата кост. Може да засяга вътрешността или обвивката на костта - т.нар. периост. Причинява се от счупване, което вторично се инфектира. Съпътства се от болка, висока температура, подутина. Необходими са навременна намеса на травматолог и лечение - както антибиотично, така и хирургично.

Убождания

Често не забелязваме кога и как се убождаме на остри предмети. Това може да ни се случи дори и когато не сме боси. Ако това се случи навън, съществува риск от зараза с бактерии, предизвикващи тетанус. Наложително е да си направим ваксинация против тетанус или поне да се консултираме с лекар относно такава ваксина.