Акад. Петя Василева, ръководител на Специализирана очна болница за активно лечение “Акад. Пашев”. Тя отговаря на въпроса на Георги Стойчев.

Астигматизмът е аномалия на рефракцията на окото, при която светлинните лъчи не се фокусират точно върху ретината. Може да се прояви самостоятелно - прост астигматизъм, или да е комбиниран с късогледство или далекогледство - сложен астигматизъм. Дължи се на особености във формата и пречупването на роговицата и лещата. След нараняване или операция на окото може да се развие неправилен астигматизъм.

Това заболяване най-често е вродено и често се предава по наследство. В периода на растеж на организма до 16-20 г. е възможно известно увеличаване на тази рефракционна аномалия, особено когато е свързан с късогледство. След завършване на растежа астигматизмът не се променя с времето. При по-слаби степени може да се постигне нормално зрение в резултат на нагаждане на окото с помощта на вътреочни мускули.

Основното лечение на астигматизма е изписване на корекционни очила, т. нар. цилиндрични лещи за постоянно носене. За по-точно измерване се прилага предварително разширение на зеницата с капки, след което се извършва изследване с авторефрактометър (компютърно). Очилата трябва да се носят постоянно.

Когато окото е спокойно и пациентите не желаят да носят очила, е възможно да се използват контактни лещи. Препоръчваме използването на меки контактни лещи за еднократна употреба. При по-висок диоптър по-подходящи са твърдите контактни лещи.

Астигматизъмът може да бъде коригиран и чрез лазерна операция. Този вид корекция е подходящ за по-ниските степени на астигматизъм. Съществуват и оперативни техники чрез извършване на разрези на роговицата, които също могат да намалят астигматизма. Засега гарантирана пълна корекция на зрението се постига най-добре с корекционни очила.