Д-р Асен Драмов, главен асистент към сектор “Ангиология” в Клиниката по съдова хирургия и ангиология в Националната кардиологична болница - София
Той отговаря на въпроса на Дима Григорова
Hа първо място трябва да се направи разлика между субективното усещане за пулсираща болка в главата или слепоочията и наличието на действително пулсиращи кръвоносни съдове в областта на главата и шията.
Чувство за пулсиращ шум или болка в главата, слепоочията или тила може да има при преумора, стрес, мигрена или повишено кръвно налягане. На първо място трябва да се измери артериалното налягане и ако то е високо, да се вземат медикаменти за понижаването му.
Пациентът трябва да релаксира, да се освободи от стреса, може да приеме обезболяващи медикаменти. Ако въпреки това пулсиращата болка продължава, трябва да се потърси помощ от кардиолог или невролог. Изпъкване на подкожните вени по главата и шията може да се наблюдава при физически усилия, съчетани с повишаване на налягането в горните дихателни пътища - напъване при спорт, раждане, кашлица и др. При тези случаи не е необходима лекарска намеса, тъй като симптомите изчезват с преустановяване на усилията.
Изпъкналите шийни вени са важен симптом на десностранната застойна сърдечна недостатъчност. Те се съчетават с увеличени размери на черния дроб, отоци около глезените. Необходима е консултация с кардиолог.
Понякога може да се забележи изпъкнал пулсиращ кръвоносен съд в областта на шията. Най-често се наблюдава при удължаване и разширяване (елонгация) на сънната или подключичната артерия и много по-рядко при аневризма на тези кръвоносни съдове. В такъв случай трябва да се направи консултация с ангиолог или съдов хирург и при нужда състоянието се уточнява чрез ултразвукова Доплер сонография, ангиография или компютърна томография.
Коментари