Проф. Георги Едрев, специалист по уши, нос и гърло.  Той отговаря на въпроса на Катя Георгиева от София.

Нищо няма да правите.

Нормалният цвят на гърлото е розово-червен. Бяло гърло няма, освен с гнойни налепи. Яркочервено е гърлото при скарлатина, а човек не може да боледува постоянно от това заболяване.

Нека да изясним някои подробности.

Гърлото е орган, с който преглъщаме храната, но през него преминава и въздухът, вдишан от носа, на път към гръкляна и трахеята. При въздушно-капковите инфекции то боледува заедно със споменатите органи. Това продължава между 10 и 15 дни.

Тъй като гърлото постоянно се отмива от секрети и храна, инфекциите трудно се задържат в него.

За да възникне хронично възпаление (фарингит), има известни предпоставки - лошо носно дишане, хроничен гастрит или язва, нескопосано оперирани сливици, диабет.

При лошото носно дишане по време на сън човек диша през устата, гърлото изсъхва, зачервява се и боли.

При хроничен гастрит (язва) болните имат така наречения рефлукс (връщане на киселини от стомашен сок в гърлото). То се зачервява и боли.

При грубо оперирани сливици се получават ръбци по страничните части, които често дават дискомфорт и много пъти погрешно се считат за хроничен фарингит.

Диабетът по принцип снижава устойчивостта на организма към инфекции.

При постоянно зачервено гърло трябва да се търси някоя от тези причини.

Какво представляват кратерите на сливиците? Нормално сливиците не са масивни топки, а са образувани от множество каналчета, които на повърхността завършват с кратери, наречени крипти. От тях при натиск изтича сливичен секрет, а може и белезникави тапички.

Ако микробиологичното изследване на секрета покаже патогенни бактерии, се провежда антибиотично лечение или операция.

И последно - не бива да се прекалява със силни лекарства и различни алтернативни средства. Променят се защитните свойства на лигавиците на гърлото и възникват фарингити.