"Отпускането на диетични храни за специални медицински цели и медицински изделия е на практика без абсолютно никаква надбавка за аптеката. Протоколните лекарствени продукти са със смешно заплащане. 6 лв понякога получава аптеката. А отпуска продукти за хиляди левове. на практика аптеките кредитират здравната система. Беше предвидено да има все пак заплащане за тази дейност. Ние ще отстояваме пред народните представители. Не можем да продължим да извършваме дейност безплатно. Искаме те да станат като всички 100% реимбурсирани лекарствени продукти - 15%. Но до 25 лв. на опаковка", заяви председателят на Българският фармацевтичен съюз Димитър Маринов след среща с управителя на НЗОК Станимир Михайлов.
"Обсъдихме политиките във връзка с това, че предстой отново да се изготвя бюджет на НЗОК за 2025 г. Обсъдихме заложените в бюджета миналогодишни политики. Намираме ги за успешни. Има резултати. Ще ги продължим в бюджета за 2025 г. Те са основно за методиките, по които се извършват допълнителни плащания за аптеките в труднодостъпните райони или са единствени изпълнители, както и по отношение на денонощните аптеки. Данните показват, че в следствие на финансирането има много новооткрити, които са единствени местността или денонощни. Така е значително подобрен достъпа до лекарства на пациентите. Имаме още 22 аптеки, които са единствени, от денонощните - имаме 11 нови". Това заяви управителя на НЗОК Станимир Михайлов.
"Нужно е повече време, за да има стабилност и самите фармацевти да се убедят, че ще има константност в тази методика, че ще продължи да съществува. Много повече продукти заплаща здравната каса. Осигурен е достъп до лекарства в такива райони, където досега е нямало. Благодарение на фармацевтичния съюз многократно е подобрен контролът на Здравната каса. Срещу всяко едно заплащане към аптеките за лекарствени продукти стоят действително отпуснати продукти. Аптеките са най-реформираният сектор в здравеопазването", заяви Димитър Маринов.
"Това, което е отчетено към миналата година като средства от НЗОК за дейността на аптеките в труднодостъпните региони сме го заложили в проектобюджета сега. За числа не можем да говорим, защото нямам потвърждение на макрорамката. ориентировъчно...бяха изплатени преди около 70 млн. лв.", добави Михайлов.
Обсъдени са били и заплатите във фармацевтичния сектор.
Все още има общини без нито една аптека или без аптека, работеща с НЗОК. "Имайте предвид, че те са общини с много малко население. И обикновено са близо до друга община, където пациентите така или иначе ходят", уточни Маринов. "Идеята ни е във всеки областен град да има денонощна аптека. няма държава в света, която да има аптека във всяко село. Не е и необходимо", гарантира председателят на фармацевтичния съюз.
'Чакаме финансовото министерство. Засега сме предложили 005 реимбурсация на лекарствата за сърдечно-съдови заболявания. като миналата година
Коментари