Единствената в страната детска клиника по нефрология прилича на детска градина. Все пак личи, че е болница по мониторите и уредите за изследване, както и по детския плач, който оглася коридорите. Тук малките пациенти се подготвят за трансплантация и се наблюдават след това.
Френски експерти, които идват у нас, вече са присадили бъбрек на 6 българчета в "Пирогов", без да се налага семействата да пътуват зад граница. Експертите от клиниката са част от този екип, разказва доц. Анелия Буева, неин ръководител. Тук лекарите се грижат за всички трансплантирани деца независимо дали са оперирани у нас, или в чужбина.
Всекидневната работа на лекарите обаче е свързана с лечението на различни бъбречни аномалии - вродени или придобити. Някои имат друго заболяване - например лупус, което засяга и бъбрека. В София изпращат от цялата страна по-тежките случаи. Те се нуждаят от прецизно наблюдение. От няколко дни в клиниката работи нов монитор, който дава пет жизненоважни за организма параметъра - дишане, пулс, артериално налягане, наситеност с кислород, ЕКГ.
Кислородът в кръвта преди се мерел с кръвен тест. Новата техника, купена с дарения на СИБАНК, щади малките пациенти, които иначе пищят при вида на бяла престилка и се страхуват от убождане.
При някои терапии детето трябва да е на монитор няколко часа. Отдавна мечтаехме за такъв апарат, признава доц. Буева. Усилията ни са насочени към генетичното разпознаване на вродените аномалии, обяснява тя. “Сега правим генетика на нефротичен синдром - има класическо лечение, но някои случаи не се повлияват, те са резистентни. Това е свързано с генетичен фактор. Именно затова помага изследването - да разберем дали лечението има смисъл, или пък е налице ген, който не реагира на медикаменти”, допълва нефроложката. Когато се изследва и проба от родителите, ще може да се каже откъде идва генът.
“В момента имаме дете с огромна аномалия на сърцето, няма и тънко черво. В семейството преди това две деца са починали с подобен проблем. Сега се установява още, че в легенчето на бъбрека има камък, който го запълва. Получихме и резултатите - има нисък магнезий в кръвта и много калций в урината. Това е генетичен маркер, но у нас все още не може да се докаже”, коментира доц. Буева.
Тя се надява в бъдеще диагностиката в рискови семейства да може да се прави преди самото раждане. Има и външни фактори, които влияят на бъбречните заболявания - замърсена околна среда, начин на живот. Но няма доказана причина, а само съмнения. “Винаги при вродена аномалия питаме майката къде работи - да не би да е в лаборатория или онкология.
Предположения изказваме, но доказателствата трудно се събират”, допълва лекарката. “Когато знаем, че за едно заболяване отговарят 28 гена, няма да изследваме всички наведнъж, понеже е много скъпо. Ще започнем с най-проблемния ген, после със следващия”, казва още тя.
Ако бъбреците при едно дете не работят добре, се препоръчва преддиализна трансплантация. Мислим за подготовка на трансплантация още преди да се е наложила диализа, пояснява доц. Буева. Подготвят се и детето, и родителите, в случай че един от тях може да стане донор. Малките не бива да се подлагат дълго на извънбъбречен метод за пречистване на кръвта, за да не се получат допълнителни увреждания. Капацитетът на клиниката е достатъчен. В момента около 15 малчугани са на диализа, идват от различни населени места.
Преди години имало повече, но сега 15-16 са трансплантирани. Световният опит е при децата да не се прилага продължителна диализа, а само за преодоляване на остра криза или пък, ако присаден бъбрек е отхвърлен - до втората трансплантация. Когато трансплантацията е неизбежна, се изчаква 5-6 месеца за трупен донор, но ако не се намери, тогава обикновено някой от близките дарява животоспасяващия орган. Има и деца, чиито родители не са подходящи за донори.
Една от причините е, че бъбречните заболявания често са наследствени. Случва се възрастните да имат и други болести. Донорът също трябва да може да води нормален живот, когато остане с един бъбрек.
Всички трансплантирани от френски специалисти у нас деца са добре. Подготовката и грижите след операцията стават по френски протокол, има достатъчно качествени лекарства. Някои се осигуряват от кампанията “Българската Коледа”.
В детската клиника по нефрология току-що е приет пациент с пиелонефрит. Момчето е с температура 40 градуса, болки при уриниране. Има бактерии в урината и високи стойности на възпаление в организма.
Възпалението на бъбреците в ранна възраст е рисков фактор за хронифициране. Колкото е по-малко детето, толкова бъбрекът е по-раним. Важно е и дали заболяването е разпознато навреме, за да започне адекватно лечение. Температурата не бива да се оставя да продължава с дни. Трябва веднага да се изследва урината.
Само многократно повтарящи се инфекции могат да доведат до сериозни проблеми с бъбреците в зряла възраст. Понякога температурата не се свързва с отделителната система и не се лекува както трябва, добави доц. Буева.
Може ли човек да живее добре с един бъбрек?
Официалната концепция е, че с един се живее както и с два, стига човек да е здрав. Уви, това не е вярно, коментира доц. Буева. Ако човек има само един бъбрек, трябва да спазва някои правила, за да го съхрани. Когато двата бъбрека са пълноценни, организмът има функционален резерв, който се включва при болести. Ако половинката на единия е увредена, все още има функционален резерв, макар и по-малък. Когато е само един бъбрек, пиелонефритът може да е доста опасен.
Страдат ли бъбреците, в урината се увеличават стойностите на микроалбумин и креатинин. Такива деца вдигат и кръвно, но нощем, затова то трудно се хваща. Ако тези тревожни симптоми се появят, значи има потенциална бъбречна недостатъчност.
Хора с един бъбрек не бива никога да допускат той да се възпалява през пикочния мехур. За да стигне до бъбрека, бактерията минава през уретера и пикочния мехур. Трябва да се пие много вода и да се яде малко месо. Отпадните продукти при разграждането на мръвките натоварват единствения бъбрек, а той трябва да работи като за два. Забранено е тези деца да са с наднормено тегло. Цигарите са табу. Някои родители признавали, че 13-годишните им деца пушат, и питали защо лекарите им казват толкова късно.
Коментари