Инфекцията с хеликобактер пилори е една от най-разпространените при човека. Смята се, че 60-70% от населението в света са носители на този микроорганизъм.

Хеликобактер пилори се пренася лесно, когато не се спазват правилата за лична хигиена, чрез замърсени хранителни и питейни продукти, по битов път - чрез предмети, използване на общи прибори за хранене или при целувка. Смята се, че често инфектирането настъпва още в детството.

В 80% инфекцията е безсимптомна. При 10-15% клиничната картина се припокрива с тази на хроничен гастрит, стомашна или дуоденална язва с възможните от тях усложнения.

В миналото лечението на язвената болест се провеждаше с лекарства срещу стомашната солна киселина. Въпреки непрекъснатата поява на нови лекарства язвената болест запазваше позициите си. Излекуваната язва в 85% развиваше рецидиви.

През 1983 г. австралийските учени Робин Уорън и Бари Маршал откриват Хеликобактер пилори, за което 20 години по-късно са удостоени с престижната Нобелова награда. В началото било трудно да се приеме съществуването на бактерии в киселата среда на стомаха. За потвърждаване на тезата, че не само стресът е виновен за развитие на язвената болест, д-р Бари Маршал отгледал в лабораторията си хеликобактерии и изпил съдържанието на епруветката, с което доказал развитието на гастритни промени и ролята на бактерията в патогенезата на гастрита и язвената болест.

Съществуват различни начини за диагноза.

Неинвазивни тестове, които не са свързани с ендоскопско изследване на пациента:

1.Фекален тест.

2.Кръвен тест - търсят се специфични антитела (протеини) към хеликобактер пилори. Отчита се титърът на антителата. Този метод не показва наличие на активна инфекция, а по-скоро че е имало среща с инфекцията.

3.Дихателен тест - точен и скъп метод, който се използва рядко у нас, предимно за научни цели.

Инвазивни тестове, изискващи ендоскопия (фиброгастроскопия). По време на ендоскопията се взема парче от лигавицата на стомаха и се провежда бърз уреазен тест (дължи се на наличието на ензима уреаза в хеликобактер пилори); хистологично изследване и по-рядко микробилогично изследване на биопсичната тъкан.

При наличие на стомашен дискомфорт при млади пациенти и до 45-години диагностиката може да започне с неинвазивните тестове - кръвен тест за доказване на антителата или антигенен тест в изпражненията.

След като веднъж е доказано наличието на хеликобактер пилори, се провежда лечение. На задължително лечение подлежат:

-С дългогодишна язвена болест (стомашна и дуоденална язва);

-С наличие на MALT-лимфом (вид раково заболяване);

-След операция по повод рак на стомаха.

При фамилна анамнеза за стомашен рак препоръчително е да се проведе лечение при:

-Болни със стомашни оплаквания без язва, така наречената неязвена диспепсия.

-При хора, които продължително употребяват нестероидни противовъзпалителни средства.

Не е необходимо изследването за хеликобактер пилори да се извършва масово чрез кръвно изследване при хора в добро здраве и самочувствие, още повече че положителният тест само ще покаже среща във времето с бактерията, без да е показател за активна настояща инфекция.

Количественият кръвен тест за потвърждаване на изкоренената след лечение инфекция е показателен след поне 6-12 месеца.