Очната повърхност е снабдена с гъсто разположени нервни окончания, което обуславя голямата й чувствителност. И най-дребната прашинка и песъчинка предизвикват силно дразнене и обилно сълзене, при което най-често се отмива чуждото тяло и окото се успокоява. При попадането на мигла в окото има опасност тя да се закрепи под клепачите и понякога отстраняването й може да бъде много трудно. Ако миглата се вижда на “бялото” на окото (склерата), може да се опита с навлажнено ушно тампонче да се "избърше". При по-груби опити за отстраняване на попаднала мигла или косъмче в окото има опасност от нараняване и инфектиране на очните тъкани. Поради това, ако чуждото тяло не се отмие със сълзата без допълнителна намеса, препоръчително е да потърсите очен специалист.
Честото падане на мигли може да се дължи на хронично възпаление на клепачите - конюнктивит или блефарит. Блефаритът представлява възпаление на клепачния ръб и е честа причина за очно дразнене и оплаквания. Клепачите може да бъдат леко зачервени и в основата на миглите да се наблюдават белезникави прашинки, наподобяващи пърхот. Блефаритът се среща по-често при хора с повишена секреция на мастните жлези, каквито има и по клепачния ръб. В напреднал стадий на заболяването миглите може да оредеят значително.
Важен предразполагащ фактор за развитието на блефарит са различните рефракционни аномалии, главно астигматизъм, съчетан с далекогледство или късогледство. Необходимо условие за успешно лечение е пълната корекция с очила за непрекъснато носене.
Препоръчваме ви да бъдете прегледана от очен специалист за установяване на причината за падането на миглите, за да се предотвратят евентуални усложнения и козметични проблеми.
Коментари