Проф. Георги Едрев, специалист по уши, нос и гърло. Той отговаря на въпроса на Борислав Методиев от Перник.

Вярно е, че главно в детската възраст се правят операции на сливици. Една от причините е, че големите сливици пречат на доброто дишане и децата често боледуват.

Друга причина е, че детските организми реагират бурно на хронична инфекция в сливиците и се явяват далечни усложнения - сърдечни пороци, ревматизъм. Но каква е причината да се избягва операцията при възрастни?

Преценява се доколко тя би помогнала или навредила на болния. Ако е налице високо кръвно налягане, атеросклероза или диабет, кръвоносните съдове са твърди, не се свиват лесно и кръвозагубата може да е голяма. При други е нарушен процесът на кръвосъсирване и може след операция да получат тромбоза, която да им коства живота. Така през 60-те години загина един футболист на "Левски" - Бойчо Величков.

При трети се налага системно лечение за намаляване на съсирваемостта на кръвта, което може да причини фатална кръвозагуба.

Но да предположим, че възрастният човек е в добро здраве и боледува само от сливици, примерно абсцеси на сливиците. Оперира се само тази сливица, около която се развива абсцесът.

Каква е възрастта, след която е необходимо да се въздържаме от операция? Смята се, че след 50 години не бива да се оперира, а между 40 и 50 години се подхожда много предпазливо. Трябва да се знае, че преценката за операция на сливици при възрастни е отговорност на оператора и на никой друг. Ползата от операцията трябва да е по-голяма от опасността за здравето и живота на оперирания.