На мнозина им идва в повече не само емоционалният живот, но и цялото битие. Започват да реагират нервно. Избухват. Гневят се. Често за толкова много дребни неща.
Ако подобни състояния се проточат твърде дълго в живота, човек става изключително лабилен, докачлив, труден за общуване. Вреди на себе си и на околните. Кои са факторите, които могат да ни извадят от релси и да разрушат самоконтрола ни? Ето някои от най-важните:
- Постоянен стрес
Всеки може да изпусне нервите си. Това най-често се случва при хроничен стрес. Опасността се увеличава, ако няма време или възможност за почивка. Развива се един порочен кръг, при който постоянното напрежение не ни позволява ефикасно да се отпуснем. Това води до безсъние и увеличаване на стреса. А крайният резултат може да е сериозно избухване дори при минимален или никакъв повод.
Стресът може да е от несправяне с работата, от липса на работа, от неприятни взаимоотношения вкъщи или на работното място. Вариантите са много, но всички имат една обща черта - усещането за липса на алтернатива, сякаш сме поставени в капан, от който не можем да избягаме. Ако подобни пристъпи зачестят, задължително трябва да се направи консултация с психиатър или психолог.
- Синдром на прегарянето
Често в амбицията си да се докажем, да успеем, да постигнем целите си наистина попадаме в безизходица. Синдромът на прегарянето се изразява в тревожност, раздразнителност, депресивност, понякога и агресия, както и тежка неудовлетвореност от положението, в което се намираме.
Това може да доведе до гневни изблици, за които впоследствие да съжаляваме. Състоянието се предизвиква от неправилна преценка или разминаване между нашите представи за предизвикателствата, собствените ни възможности да се справяме с тях, както и търпението ни. Лечението се осъществява от психиатър. Важно е да се осигури време и за почивка.
- Прекаляване с диетите
Организмът иска своето по отношение на енергия, сън и свободно време. Прекаляването с диетите често може да ни обрече на недохранване, на дефицит на ключови за психичната дейност витамини А, D, Е, С и др. Това са обикновено диети, които изключват месото или сладки въглехидрати. В такива ситуации си изпускаме нервите от глад.
- Диабет
Продължителното боледуване от всички типове диабет води до промяна на характера. Хората стават раздразнителни, излизат извън нервите си лесно. Това може да се случи и в ранните стадии на болестта, когато случайно пропуснат да вземат лекарството си. Избухливостта се получава както от понижена, така и от повишени нива на кръвната захар. Изходът е упорито лечение и постоянен контрол.
- Проблеми с щитовидната жлеза
Заболявания, при които има повишена функция на щитовидната жлеза, като тиреотоксикоза, Базедова болест и други водят до свръхнервност. Хората стават много раздразнителни. Пръстите им треперят. Потят се. Имат и редица проблеми с храносмилателната система, със сърцето и пр. Лечението е при ендокринолог.
- Характер и психични разстройства
Някои хора по характер са по-раздразнителни. Причините могат да бъдат безброй. Общото за всички е, че не могат да удържат импулсите си. Когато напрежението им дойде в повече, избухват неконтролируемо. Това може да се регулира с медикаменти и психотерапия.
Някои психични разстройства като биполярно афективно разстройство, шизоафективно разстройство и зависимостите към психоактивните вещества също често се проявават с агресия и трудно овладявана изблици на гняв. Лечението е психиатрично.
Коментари