Д-р Атанас Пелтеков, ръководител на лекарска практика в 18-и ДКЦ в София.

Той отговаря на въпроса на Мирослава Петкова.

Имунитет (от латински: immunis - свободен) е устойчивост на организма срещу различни патогенетични фактори на заобикалящата го среда. Той е сложна система от защитно-приспособителни реакции на организма, развили се в хода на еволюцията.

Основната му цел е да съхрани равновесието и генетичната цялост на организма независимо от промените в заобикалящата го жива и нежива природа. В реакциите на имунната система участват редица органи и тъкани (тимус, костен мозък, лимфни възли, слезка и некапсулирана лимфна тъкан), клетки (Т-лимфоцити, В-лимфоцити, лимфоцити убийци, макрофаги) и клетъчни субстанции (имуноглобулини, антигени, цитокини и други белтъчни молекули).

Обичайно пониженият имунитет се изразява в често боледуване от респираторни инфекции, продължително боледуване, наличието на хронични инфекции, понякога поддържане на повишена температура продължително време. Има и групи медикаменти, които се използват за понижаване на имунитета по медицински показания.

Едва ли съществува универсална рецепта за укрепване на имунитета. В тази връзка елиминирането на рисковите фактори, понижаващи го, е от изключително значение за укрепването му: тютюнопушене и замърсена околна среда, стрес и отрицателни емоции, физическо претоварване, комбинацията студ и влага, хронични инфекции. Сред общоукрепващите средства са пълноценното хранене и приемът на витамини, редовното излизане на чист въздух, движението, създаването на положителни емоции. Понякога се налага и прием на имуноукрепващи средства - имуноглобулини, интерферони, хормони и други субстанции, но винаги само като комплексно решение на даден здравен проблем. Изолираният им прием създава опасност от нарушаване на химичното равновесие на организма.

В заключение препоръката ми би била да се обърне внимание в посока елиминиране на рисковите фактори, воденето на здравословен начин на живот, рационално хранене, провеждането на закалителни процедури, предпазване от грипни заболявания с предсезонна ваксинация. В случаите на заболяване да се търси лекарски съвет за това кои имуномодулиращи препарати са подходящи за конкретния случай.