Доц. д-р Гриша Матеев, дм, Клиника по кожни и венерически болести, УМБАЛ "Александровска"

Той отговаря на въпроса на К. Генова

Кожните брадавици представляват доброкачествени папиломи, които се развиват като плоски или надигнати плътни лезии с гладка или неравна повърхност. Причинител на заболяването са вируси от групата на човешките папиломни вируси.

Предразполагащи фактори са травмите, повишената влажност и имунният дефицит. Инкубационният период варира от 1-2 месеца до 1-2 години. По-често боледуват деца и млади хора. В зависимост от локализацията, характерния вид и типа на вируса се различават няколко клинични форми.

Обикновените брадавици са най-често срещаната форма на папиломавирусната инфекция по пръстите на ръцете и по китките. Те могат да бъдат единични и множествени, като понякога се сливат помежду си. Когато са на групи, т.нар. брадавица майка е най-голяма.

Плантарните брадавици са дълбоки, разположени по стъпалата. Те са дребни, рязко отграничени, с груба повърхност. Хората ги наричат “кокоши трън”. Поради факта, че тежестта на тялото притиска силно стъпалото към подлежащата материя, брадавиците в тази област не могат да растат навън, а врастват в дълбочина.

Младежките брадавици представляват множество дребни, плоски папули, най-често по лицето и гърба на китките. Те са 1-4 мм в диаметър и дебелина 1-2 мм. На вид са плоски, с кръгла, овална или полигонална неравна повърхност, понякога леко вроговена. Обикновено са групирани, с цвета на кожата или кафеникави. Често изчезват спонтанно за няколко седмици или месеци.

При лечението най-добри резултати се постигат с криотерапия (замразяване). Успешно е и лечението с киселини, електрокоагулация (изгаряне с ток), изрязване, комбинирано с имунотерапия. Не трябва да се изключва и вероятността за спонтанна регресия.

Локално могат да се прилагат разтвори на монохлороцетна и трихлороцетна киселина, които да изгорят брадавиците. Прави се под под лекарски контрол, защото химикалите могат да предизвикат тежки изгаряния.