Д-р Кана Принова, началник на отделение в Клиника по неврология, ВМА

Отговаря на въпроса на Ирина Иванова

Безсънието се дефинира като незадоволителен сън, който повлиява функционирането на организма през деня. Хора с такова състояние имат един или няколко от следните симптоми: трудност при заспиване и поддържане на съня; лошо качество на съня; събуждане твърде рано. Безсънието обикновено е последвано от функционални нарушения в будно състояние, а именно: умора, липса на енергия, понижени внимание, концентрация или памет, безпокойство относно съня, дневна сънливост, раздразнителност.

Статистиката сочи, че една трета от населението има проблеми със съня, по-често възрастните хора, но все повече се увеличава процентът на децата, страдащи от безсъние. Според периода, в който се наблюдава нарушение на съня, то може да се раздели на случайно, преходно и хронично безсъние.

Случайно безсъние - изолирани епизоди, които траят няколко дни и обикновено съпътстват особено стресиращи събития

Преходно безсъние - продължава по-малко от три седмици, изчезва спонтанно или след приемане на лекарство

Хронично безсъние - продължава повече от един месец.

Факторите, предизвикващи и обострящи болестите на съня, са много и различни. Тези, които са свързани с безсънието, са първични и вторични.

Първично безсъние е това, при което човек е физически здрав и няма очевидни причини, с които да се свърже безсънието. Вторично е безсънието, дължащо се на заболявания и съществуващи навици. Честа причина за безсъние са депресията, паркинсоновата болест, синдромът на неспокойните крака, стресът, обездвижването.

Важен за спокойния и здрав сън е начинът на хранене и движение. Една от най-честите причини за безсънието е нарушената хигиена на съня.

При остаряването на организма е характерно намаляването на един хормон -

мелатонин, който стои в основата на добрия физиологичен сън и обяснява зачестяването на безсънието в напреднала възраст.

Методите за диагноза на хроничното безсъние са много и трябва да се подходи индивидуално при всеки конкретен случай, което налага консултация при специалист - невролог или психиатър. Когато то е израз на физическо заболяване или психологични проблеми, трябва да се лекуват съответните причини за нарушаване на съня. Често пациентите, страдащи от безсъние, се самолекуват и злоупотребяват с алкохол и медикаменти.

Преди пристъпването към медикаментозно лечение е препоръчително да се опита нефармакологична терапия. Обучението на пациента относно правилна хигиена на съня и физически упражнения има важно значение.

Ето и някои конкретни препоръки:

- Избягвайте стимуланти като кофеин и никотин и консумация на алкохол в последните два часа преди лягане

- Практикувайте фитнес сутрин и рано следобед

- Яжте по едно и също време всеки ден

- Лягайте си по едно и също време всяка вечер

- Направете си удобства за сън - тъмна и тиха стая, подходящо легло.

При спазване на изброените препоръки и липса на ефект се препоръчва употребата на бензодиазепини. Предписват се, разбира се, от специалист. Те са ефикасни, но трябва да се прилагат не повече от месец, защото имат странични ефекти. Водят до повишен риск от развитие на зависимост и когнитивни нарушения - влияят върху запомнянето, абстрактното мислене, концентрацията на вниманието.

За дългосрочно лечение на хронично безсъние се препоръчва ново поколение небензодиазепини, които имат по-добър профил на нежеланите реакции.

Безсънието е често срещан проблем и като се има предвид, че може да бъде израз на неврологично или психично заболяване, е необходима консултация със специалист - невролог и психиатър.