Д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница "Света Екатерина" в София

Отговаря на въпроса на Стела Енчева

Храченето на кръв не е характерен симптом на сърдечносъдовите заболявания, но може да се появи при тези от тях, които предизвикват повишаване на налягането на кръвта в белия дроб. Най-често това се случва при сърдечна слабост (недостатъчност). Появата на кървави храчки обикновено означава драматично, остро или изострено протичане на сърдечното заболяване, което води до тежка степен на сърдечна слабост, изискваща спешна медицинска помощ и болнично лечение.Това състояние е известно като белодробен оток.

Друга сърдечна причина за кръвохрак може да бъде значимото критично стеснение (стеноза) на митралната клапа (клапата, намираща се между лявото предсърдие и лявата камера).

Белодробният тромбоемболизъм може да се прояви с кръвохрак, но това не е задължително. Понякога разширението на аортата (невризма) в гръдния кош може да е толкова голямо, че да притиска някой бронх и дори да го травмира, което води до отхрачване на кръв.

Значителна част от сърдечноболните ползват антикоагуланти (лекарства, разреждащи кръвта) в лечението си. Когато те бъдат предозирани, може да се получи не само кръвохрак, но дори по-обилно и опасно кървене от белия дроб.

От посочените данни се вижда, че храченето на кръвт се появява обикновено при доказано сърдечно заболяване, но то е сигнал за спешно действие от страна на лекарите и настаняване на пациентите в болница за спиране на кръвохрака и по-нататъшно изясняване и лечение.

По-трудни са случаите, когато има комбинация на сърдечно с белодробно или друго заболяване, причиняващо кървави храчки. Тогава е необходимо да се направят редица диагностични изследвания - рентгенография, ехокардиография, компютърна томография, бронхоскопия. Извършват се кръвни лабораторни изследвания - кръвна картина, кръвни газове, коагулационни показатели и др.

Кръвохракът е един от сериозните симптоми при заболявания на дихателната система и изявата му изисква неотложно, а понякога и спешно диагностично уточняване и лечение.

Според световните статистики заболяванията, причиняващи най-често кръвохрак, са остри и хронични бронхити (26% от случаите), пневмония (10%), туберкулоза (8%) и рак на белия дроб (23%). Често не може да бъде открита съществена причина за кръвохрака (от 7 до 34% от случаите).

Посочените данни показват, че когато не е доказано сърдечно заболяване, пациентите трябва да се обърнат своевременно към белодробен специалист и той да ръководи диагностичния процес.