Дъвченето е много важно действие. Без него животът ни е немислим. Въпреки това често не му отделяме необходимото време и внимание. Едва когато започнат болките в устата, в челюстите и зъбите, тогава установяваме колко мъчителен процес може да бъде. Болката при дъвченето могат да се появят от няколко източника: от самата храна, от начина на дъвчене, от лицево-челюстни структури, включително и зъбите, както и от неврологични причини. Ето някои от най-важните:
Гингивит
Възпалението на венците може да предизвика затруднение при дъвченето. Ако се изразява твърде силно, то може да доведе до болка и отказ от прием на храна. Гингивитът се получава при натрупване на зъбен камък, при разраняване на лигавицата вследствие грубо миене на зъби с твърда четка, при консумиране на замърсена храна и др. Възможно е да се появят проблеми и при недостиг на витамин С. Състоянието протича с болка при дъвчене, но често и с кървене от венците. Лечението е жабуркане с дезинфекционни разтвори, разнообразяване на храната и по-добра устна хигиена.
Кариеси
Това е най-типичният проблем при дъвчене, свързан със зъбите. Кариесите представляват нарушения на външната покривка, емайла на зъбите. Вследствие на редица вредни въздействия (кафе, тютюнев дим, сладка храна, лоша хигиена на устата) се образуват дупчици, през които частици от външната среда достигат до пулпата и нерва на зъба. Така той става много чувствителен спрямо студена вода, въздух, сладки вкусове. Това затруднява дъвченето. При тези симптоми е необходима своевременна намеса на зъболекар.
Възпаления на ставите на челюстите
Те могат да се появят при травматична употреба, като например продължително дъвчене на дъвка. Тогава просто се получава разтежение на връзките, поддържащи ставите на долната и горна челюст. Състоянието е временно и отшумява бързо.
Васкулити
Болка може да възникне и при някои хронични възпаления, особено в рамките на някои васкулити. Такова заболяване е т.нар. гигантско-клетъчен темпорален артериит. При него може да се съчетаят симптоми на болка при дъвчене, както и болезненост при сресване на косата, по кожата на главата, дори и нарушения в зрението.
Твърда храна
Понякога се храним с по-твърда храна съзнателно. Друг път консистенцията й може да ни изненада, ако познаваме по външен вид, че е мека, а тя се окаже по-твърда, като някое изсъхнало парче хляб. Подобни ситуации могат да възникнат при всеки човек. Твърдата храна може да нарани зъбите ни, венците ни, както и дори да разкъса лигавицата в устата.
Неправилно хранене
Освен вида на храната важно е и как точно я консумираме. При бързо лакомо гълтане на големи хапкирискуваме да нараним редица структури в устата - от прехапан език до счупен зъб. Наранената лигавица от вътрешната страна на устата създава условия за инфекции, афти. Те се лекуват трудно. Причиняват болка при дъвчене.
Медикаменти
Някои лекарства предизвикват като страничен ефект паркинсоноподобен синдром. При него мускулите на тялото се втвърдяват, стават трудно подвижни. Понякога се стига и до болка. Ако се засегнат дъвкателните мускули, това води до болка при хранене.
Коментари