Хирудотерапията, или с други думи - лечението с пиявици, се използва от човечеството от древността. Думата "пиявица" за първи път се споменава във Ветхия завет на Библията. А първата книга, в която се говори, че тези малки същества могат да се използват при лечението на различни недъзи, е тази на индийския учен Сушрута Муни. В Европа хирудотерапията започва да се развива благодарение на гръцкия свещеник Никандър от Колофон. През II век пр.н е. той пише трактат, в който се опитва да обясни лечебната сила на този вид червеи от научна гледна точка.

Днес в повечето държави хирудотерапията е в упадък. Традиционната медицина не я признава и я разглежда като алтернативен метод. Според някои специалисти това се дължи на факта, че от 1858 г. до днес в медицината преобладава клетъчната теория на Рудолф Вирхов. Според нея в основата на всички заболявания стоят изменения на клетъчно ниво.

Има обаче и друга теория, която се нарича хуморална. Тя представя човека като смес от различни течности. Почива на убеждението, че ако съчетанието на тези течности е благоприятно, ние се чувстваме добре, ако ли не, започваме да страдаме от различни заболявания. Затова трябва да се използват клизми и да се пуска кръв. По този начин се мотивира и използването на хирудотерапията.

"Народната медицина лекува не отделното заболяване, а човека като цяло", обяснява д-р Константин Сухов, който професионално се занимава с хирудотерапия и ръководи лаборатория за изучаване на периферното кръвообращение и обмяната в тъканите в Москва. Той се опитва с признати обективни научни методи да докаже ефективността на хирудотерапията. Д-р Сухов предлага хибридна клетъчно-хуморална теория, която представя човешкото тяло не просто като съчетание от милиарди клетки, а като свързана система.

"Лечението с пиявици има за цел да нормализира състоянието на целия човешки организъм, а не да премахне някой отделен симптом - казва докторът. - Затова много хора се обръщат към този метод, след като разберат, че масовите терапии не им помагат."

Хирудотерапията има големи традиции в Русия. Още през XIX в. държавата е била сред едни от най-големите износители на пиявици за Европа. Преди е можело човек да си купи животинките почти във всяка аптека. Още по време на Кримската война известният руски хирург Пирогов, чието име носи спешният медицински институт в София, използвал пиявици. Налагал ги в близост до раните на войниците, за да контролира кръвотечението. Сега обаче това направление страда от липсата на добри специалисти. Много медици се отнасят скептично.

Сред хората пък има и такива, които смятат, че могат да се занимават със самолечение - предполагат, че поставянето на пиявици не е кой знае каква философия. "Това е голяма заблуда", казва д-р Сухов. В хирудотерапията си има правила как точно трябва да се поставят лечебните червеи при различни здравни проблеми. Освен това не всички пиявици могат да се използват за лечение. В природата се срещат около 600-800 вида. Сред тях само т.нар. медицинска пиявица (Hirudo medicinalis) може да бъде прилагана с лечебна цел. Тя е разпространена предимно в Европа и Азия. Затова Старият континент все още е сред лидерите в износа на тези кръвосмучещи.

Една от положителните страни на лечението с пиявици се крие в това, че то може да се практикува както при възрастни, така и при деца.

Противопоказание за прилагането е хемофилията - наследствено заболяване, при което са нарушени механизмите на кръвосъсирването. При тези хора дори малка рана може да доведе до сериозна загуба на кръв.

В никакъв случай да не се пробва самолечение, защото във всеки конкретен случай е нужна индивидуална преценка, предепреждава докторът.

Пиявиците имат рефлекторно въздействие върху определени точки на човешкото тяло. По това използването им си прилича с иглотерапията. От друга страна, животинките вземат от човека определено количество кръв, а за да компенсира загубата, организмът пуска в кръвта повече течност от междутъканното пространство. По този начин се намалява плътността на кръвта. Но най-важното е, че слюнката на пиявицата съдържа около 250 вида белтъци. Едни имат противовъзпалително дейстие, други ускоряват системата на венозния оток, трети предотвратяват образуването на тромби и дори топят кръвни съсиреци и т.н.

Лечебните червеи се използват често при патологии, свързани с образуването на тромби - варикозно разширение на вените, инфаркти, хемороиди, гинекологични проблеми. Освен това пиявиците увеличават и защитните функции на човешкия организъм, имат болкоуспокояващо действие и подобряват снабдяването на тъканите с кислород. Последното свойство дава възможност хирудотерапията да се използва в хирургията при присаждането на крайници и пръсти. Този метод активно се прилага в Америка. Там лекарите слагат пиявици на мъртвите тъкани, за да подобрят кръвоснабдяването и да предизвикат по-бързо срастване. Според д-р Сухов обаче "колегите там все още имат примитивна представа за пиявиците". Той смята, че по-ефикасно е пиявиците да се слагат върху живите тъкани.

Застъпниците на хирудотерапията доказват, че тя помага при случаи, в които традиционната медицина има ограничени възможности. Например слюнката на червеите съдържа ацетилхолин, който помага за образуване и растеж на нервни окончания.

Това вещество не може да бъде получено по никакъв друг начин. Затова хирудотерапията може да се използва при инсулти, сътресения на мозъка и други неврологични проблеми.

"Хората идват при нас в два случая. Или когато самите те или техни близки вече са се лекували по този начин, или когато са изпробвали всички традиционни средства и са се отчаяли заради липсата на резултат", казва д-р Сухов. Той обучава лекари на хирудотерапия. Консултира и обикновени хора, проявяващи интерес към този метод. Написал е и книга, разказваща в детайли за метода. Докторът смята, че лечението с пиявици има голями перспективи и медицината обезателно ще се върне към масовото му използване.

В Америка им дават статут на живо медицинско изделие

Медицинската пиявица се храни с кръв, която в естествени условия изсмуква от различни бозайници. Наяла се до насита, може да живее повече от година без храна. Нейни жертви стават животни по време на водопой.

Как обаче червеят вампир разбира, че наблизо има плячка? Когато добитъкът нагази, раздвижва водата и вълничките се разпространяват във всички посоки. Ако в радиус до няколко метра има пиявица, тя усеща много точно центъра на движението и се насочва към източника му. Лепва се за муцуната или краката на жертвата чрез хоботче, чрез което образува нещо като вакуум. След това с подобни на зъбчета израстъци срязва кожата и започва да смуче. За да си осигури пълноценен обяд, пиявицата отделя в раната хирудин - специфично вещество, пречещо на кръвта да се съсирва. При ухапването пиявицата произвежда и други антикоагуланти и съдоразширяващи вещества, които въздействат на кръвообращението и след като животното се е "пуснало" от кожата.

Заради доказаните в практиката ефекти Американската агенция за храните и лекарствата разрешава официално преди 15-ина години Medicinal Leeches за медицинска употреба и за търговско разпространение като медицински "изделия". Те наред с вид личинки са първите живи животни с подобен статут в САЩ. В подкрепа на терапията се обявяват лекари, изпробвали употребата им за възстановяване на рани и срязвания, за които хайтек лекарства са се оказали недостатъчно ефективни.

ДИАНА КУЛЧИЦКАЯ, МОСКВА

Малка пациентка на специалиста
СНИМКИ: АВТОРЪТ И РОЙТЕРС
Малка пациентка на специалиста СНИМКИ: АВТОРЪТ И РОЙТЕРС
Д-р КОНСТАНТИН СУХОВ
Д-р КОНСТАНТИН СУХОВ