Д-р Иван Николов, хематолог, старши асистент в Клиника по хематология и медицинска онкология на ВМА отговаря на въпроса на Б. Иванова

Синините по тялото са израз на нарушение на кръвосъсирването. Такива се наблюдават при увреждания на кръвоносните съдове, на кръвните клетки или на молекули в кръвната плазма, които участват в процеса на кръвоспирането.

Срещат се при редица кръвни заболявания или пък при заболявания на други органи и системи, които също участват в сложния процес на кръвосъсирване.

Заболяванията могат да са вродени или придобити, да протичат безобидно или тежко със значими усложнения.

Част от заболяванията са чести, докато други се наблюдават изключително рядко.

Пример за често и безобидно състояние е т.нар. сенилна (старческа) пурпура, която се среща при възрастни хора и се изразява в поява на сини петна (кожни кръвоизливи) по тялото, предимно по крайниците - при лека травма и дори спонтанно.

Дължи се на "слабост на капилярите" - възрастови промени на някои от елементите на съдовата стена.

Подобни промени могат да се наблюдават и при млади хора, при които кръвоносните съдове вродено са с по-особена структура, която ги прави "по-чупливи". Тези индивидуални състояния, свързани с по-голяма склонност към кожни кръвоизливи, рядко дават усложнения.

Характерно за тях е, че рутинните лабораторни изследвания не показват отклонения.

Появата на кръвоизливи обаче може да е симптом и на сериозни кръвни (хематологични) или нехематологични заболявания, включително и злокачествени.

Относително често срещано кръвно заболяване с подобни симптоми е болестта на Фон Вилебранд (и по-точно някои от нейните форми), която е заболяване, подобно на хемофилията. Тя е вродена и обикновено началото на проявите й е при млади хора.

Склонност към поява на кръвоизливи има при автоимунни, чернодробни, инфекциозни заболявания, при употреба на някои медикаменти или въздействие на фактори на околната среда.

Както става ясно, появата на синини е симптом на много заболявания.

При наличие на такъв проблем задължително трябва да се изясни причината, като точно определени кръвни тестове за това няма.

Задължителна е консултация с хематолог, който според оплакванията и резултата от клиничния преглед ще назначи набор от изследвания, ще интерпретира резултатите от тях и ще постави точна диагноза.