Д-р Петьо Брезоев, дерматолог, специализирана дерматологична практика отговаря на въпроса на Теодора Мутафова
Кожата на ръцете се излага на външни дразнения в по-голяма степен в сравнение с кожата на другите телесни зони. Поради това най-честата локализация на кожните алергии и екземата е върху ръцете.
Всекидневното използване на измивни средства и изсушаването на кожата са предразполагащи фактори.
Ограничаването на честотата на миене и ползването на предпазни ръкавици при домакинска работа подобряват състоянието в случаите на екзема, предизвикана от детергенти (сапуни, прахове за пране и др.). Задължително след измиване кожата на ръцете трябва да се намазва с богат крем за ръце, особено при по-възрастни хора, при които конституционално кожата е по-суха и с недостатъчно добре функционираща водно-липидна бариера, която се възстановява значително по-трудно.
В дерматологичните практики може да се установи дали причината за това страдание е само дразнене от външни фактори или алергия (с участие на имунната система) към някой от тях.
Разликата се състои в това, че при дразненето реакцията на кожата зависи от концентрацията на дразнителя и продължителността на въздействие, докато при алергията в процеса е въвлечена имунната система на организма и реакцията не зависи от концентрацията на алергена, т.е. достатъчни са много малки количества от определено вещество, за да се получи нежеланата реакция.
Вашият дерматолог ще прецени как най-точно да докаже наличието или липсата на алергия чрез серия от тествания, при които се поставят най-честите причинители върху кожата на гърба.
След 48 часа се проверява за реакция към веществата и ако има положителни резултати, се прави следващо отчитане на 72-ия час. При реакциите на дразнене на кожата след свалянето на тестовите вещества състоянието на кожата се подобрява. При алергичните реакции, за разлика от предходните, след свалянето на тестовите камери от гърба положителната реакция продължава да се засилва поради въвличането на имунната система в процеса. С помощта на тези тествания вашият дерматолог ще се ориентира дали става дума за дразнене на кожата, или за алергична реакция и ще ви даде съвет в тези случаи какво от заобикалящия ви свят да избягвате.
Невродермит е често употребяван термин, получил гражданственост, който често се използва като събирателно понятие на проявите на хронична екзема или дерматит.
В по-напреднала възраст появата му е най-често проява на некомпенсирана сухота на кожата. Може да се локализира във всяка телесна зона, като най-често се проявява по торса и крайниците. За да се намали рискът от появата му, кожата трябва да бъде добре хидратирана, особено след измиване с детергенти.
В случай на сърбеж може да се правят студени компреси с вода и последващо омазняване.
Зачервяването на дланите може да бъде проява на някои вътрешни заболявания.
Страдание на черния дроб, някои ендокринни заболявания (щитовидна жлеза), автоимунни заболявания (дерматомиозит, ревматоиден артрит, лупус), някои заболявания на кръвоносната система също могат да предизвикат постоянно зачервяване на дланите. За да изключите наличието на някое от тези заболявания, трябва да се консултирате с вашия личен лекар.
Коментари