Д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница “Св. Екатерина” в София, отговаря на въпроса на Бистра Попова.

Стомашните киселини не са симптом на сърдечно заболяване. Те са проява на нарушена функция на стомаха. Най-често това се получава, когато става думас за връщане на стомашен сок в хранопровода т.нар. гастроезофагиален рефлукс. При заболявания като гастрит, язва, тумори на стомаха и хранопровода, болести на панкреаса и жлъчката киселините може да се съчетаят и с други симптоми.

Понякога стомашните киселини се съчетават с болка зад гръдната кост и това може да имитира сърдечна болка. Друг път след нахранване може да се провокират аритмии, които се усещат като ритмично или неритмично сърцебиене.

Много научни съобщения показват, че при наличие на хеликобактер пилори в стомашно-чревния тракт рискът от исхемична (коронарна) болест на сърцето се увеличава, което изисква своевременно лечение от гастроентеролог.

Най-трудно се отличават стомашната болка с киселини от стенокардната болка при пациенти със сърдечни заболявания. Тогава се налага да се направят ЕКГ и консултация с лекар.

Наличието на стомашни киселини изисква консултация, диагностично уточняване и лечение при гастроентеролог, а при наличие на прояви от страна на сърцето (сърцебиене, болка) трябва да се консултирате и с кардиолог.