Практиката показва, че около половината пациенти с онкологични заболявания търсят и използват алтернативни методи на лечение, които допълват методите на класическата медицина. Естествено е желанието на пациентите да опитат всички възможни подходи, за да се преборят с болестта. При избора на т.нар. алтернативни методи най-често се прибягва до употреба на различни билкови отвари и настойки, сокове и екстракти от плодове и растения, мануална терапия, методите на хомеопатичната медицина, магнитотерапия, акупунктура, различни диети и т.н. Видно място сред соковете, които са придобили популярност като потенциално лечебно средство, заема сокът, получен от червеното цвекло.

Хилядолетната практика доказва полезните ефекти за здравето от употребата под различна форма на червеното цвекло. Грудките съдържат 88% вода, 1,2% белтъци, 9,3% въглехидрати (фруктоза, глюкоза, захароза) и богат спектър от витамини (С, В1, В2, В12, РР, фолиева киселина, каротиноиди, пантотенова киселина), минерални соли и микроелементи (калий, калций, фосфор, желязо, сяра, йод, магнезий, мед, кобалт, манган, молибден и др.), органични киселини (ябълчена, лимонена, оксалова и др.), пектин, както и някои органични вещества като глутаминовата киселина, аспарагин, бетанин и др. Характерно за червеното цвекло като диетичен продукт е и високото му съдържание на полифеноли, включително на флавоноиди, и в частност на антоцианини, които и придават червения му цвят. Последните съединения са сред най-мощните природни антиоксиданти.

Освен грудките полезна може да бъде употребата и на листата.

Доказателства за употребата на червеното цвекло като лечебно средство могат да се намерят в трудовете на прочути древни лечители като Хипократ, Гален и др., както и в рецептите на известни лечители от по-близкото или далечно минало. Препоръчва се употребата на червено цвекло преди всичко като лечебнодиетичен продукт (100 г цвекло съдържат около 44 кал) при нарушения на обмяната на веществата, функциите на черния дроб и бъбреците, хематопоезата, заболявания на сърдечносъдовата система и не на последно място при някои неопластични заболявания, включително и хематологични. Разбира се, винаги трябва да се помни, че подобни фитотерапевтични продукти могат и трябва да се прилагат само като допълващи средства и в никакъв случай да не се разглеждат като заместващи основната терапия агенти.

Продължителната употреба на червено цвекло може да бъде полезна за укрепване на общите защитни сили на организма, подобряване ефективността на клетъчното дишане, ускоряване на общата обмяна на веществата в организма и асимилирането на хранителните вещества, за ускоряване и повишаване ефективността на процесите на отделяне и изхвърляне на вредните вещества от организма, при лечението на хипертонията и артериосклерозата, за укрепване стените на кръвоносните съдове, при неврози и хипотиреоидоза, при диабет, за стимулиране на еритропоезата и при лечението на някои неопластични заболявания. В последния случай според опита на фитотерапевтите червеното цвекло може да оказва полезно действие при болни преди всичко от хематологични неопластични заболявания, но и при някои тумори на кожата или други заболявания от тази група.

Защитното действие на червеното цвекло в отношение на възникването и развитието на туморите се свързва преди всичко с благоприятното въздействие върху важни за функционирането на клетката и организма процеси като интензивността на свободнорадикалните процеси, метаболизма на ксенобиотиците, пролиферацията, процесите на клетъчна смърт, ангеогенезата, възпалението, имунитета и др.

В съответните наръчници и рецептурници могат да се намерят разнообразни рецепти за използване на червеното цвекло при лечението на различни заболявания. Най-често при анемии или някои хематологични неопластични заболявания се препоръчва употребата на сок от червено цвекло 5-6 пъти дневно по 100-150 мл.

Лечебен ефект се постига след неговата продължителна употреба, понякога в продължение на месеци. Препоръчва се комбинирането на сока от червено цвекло с 1-2 лъжички мед, а също така и със сок от моркови, ябълки или лимони. Препоръчва се прясно приготвеният сок да бъде оставен в продължение на 2-4 часа, преди да бъде употребен, през което време се отделят летливи съединения, които биха могли да действат неблагоприятно върху организма на човека. Като лечебно средство могат да се използват и самите грудки или листата, като с тях могат да се правят компреси при кожни лезии или могат да се добавят към диетата. Разбира се, най-добре е всеки пациент да се обръща за конкретен съвет към фитотерапевт.