Задух, лесна умора, невъзможност да се върши всекидневната работа, отоци по крайниците - това са някои от първите сигнали за проблеми със сърцето. Може да има бързо нарастване на тегло или обиколката на талията, което означава, че има задържане на течност в организма. По-добре е бързо да се търси консултация с кардиолог, казва доц. Пламен Гацов, председател на работната група по сърдечна недостатъчност към Дружеството на кардиолозите в България. За първи път тя организира отбелязването у нас на Световния ден за борба със сърдечната недостатъчност - 11 май.
Хората обикновено се оправдават с много работа и отлагат ходенето на лекар. Може би се страхуват, че това задължително е свързано с финансови разходи. Има и такива, които просто неглижират състоянието си, смята доц. Гацов, който ръководи кардиологията в болница "Лозенец" (Правителствена). Сърдечната недостатъчност е краен етап на много от сърдечните заболявания - прекарани инфаркти, тежка артериална хипертония, клапни пороци и др. Много често тези състояния или заболявания са необратими, а смъртността при пациентите е много висока.
Стресът е един от най-сериозните рискови фактори - влияе на всички функции в организма. Кръвното налягане се повишава, в началото временно. Активират се компенсаторни системи в организма, но ако продължи дълго време, настъпват патологични промени - развива се хипертония, исхемична болест и атеросклероза, които водят до сърдечносъдова недостатъчност.
Две трети от хората у нас умират о тсърдечносъдови заболявания
Няма точни данни, но голям процент от тях в крайна сметка си отиват от сърдечна недостатъчност, казва доц. Гацов. Затова профилактиката е толкова важна. Има нови технически методи и медикаменти, които подпомагат сърдечната дейност.
Гените безспорно са от значение, но по-важен е начинът на живот. Пушенето е основен рисков фактор, консумацията на алкохол при някои хора води до сърдечна недостатъчност. Добрата новина е, че когато те се откажат от вредния навик, организмът се възстановява. Обездвижването също е свързано с повишен стрес и високо кръвно налягане. Хипертонията пък помага атеросклерозата да напредва, допълва кардиологът.
Проучване на Салим Юсуф, индиец, който работи в Канада, доказва, че хората, които имат телевизор и лека кола, по-често боледуват от сърце, отколкото онези, които нямат. Ако човек всеки ден ходи с бърз ход поне 15 мин и пулсовата му честота се увеличава до 100-110 удара в минута, продължителността на живота се удължава. Ако човекът е прекарал инфаркт, допълнителното натоварване подобрява кръвоснабдяването и храненето на тъканите в зоната, където е било запушването, стимулира се развитието на допълнителни съдове в сърдечния мускул, обяснява доц. Гацов.
Има хора, които са с нормално тегло, но живеят в стресова обстановка и вдигат кръвно от нерви
Съветът на специалиста към тях е в никакъв случай да не се подлагат на тежки физически натоварвания, например във фитнеса, след напрегнат работен ден. Това е допълнителен стрес за организма и е много вредно. Тряба да има период на почивка, за да може организмът да възвърне баланса си, и чак след това да се спортува. "В никакъв случай обаче не бива да се избират тежки физически натоварвания. Може да се тича малко или да се плува. Много млади хора не знаят тези правила и надценяват силите си. При тях фитнесът може да докара хипертония", предупреждава доц. Гацов.
В Европа навлиза нов метод за лечение на кръвно - чрез бъбречната артерия, който добива все по-голяма популярност. "Искаме да го въведем и в България, вероятно ще стане в болница "Лозенец" в близка време. Представлява изгаряне на симпатиковите рецептори в артериите, които кръвоснабдяват бъбреците. Бъбреците имат важна функция в регулирането на кръвното налягане. Симпатиковата свръхактивност води до хипертония.
Ако човек вдига кръвно само от време на време, това е нормална физиологична реакция на организма в стресови ситуации
Но ако стресът е хроничен, продължава дълго време, може да доведе до появата на трайно високо кръвно. Първоначално има само спазъм на съдовата мускулатура поради усилено отделяне на хормона ангиотензин. Продължи ли дълго този спазъм, се развива фиброза на съдовата стена. Тя става по-твърда и не може да се отпусне. Тогава казваме, че високото кръвно налягане се фиксира, то остава и е много трудно обратимо, да не кажа невъзможно да се възстанови съдовата стена, казва доц. Гацов. Има лекарства, които свалят кръвното налягане, но не могат да възстановят съдовете. Не могат да премахнат хипертрофията на сърцето или увреждането на бъбреците, затова трябва да се действа в началото.
Много често високото кръвно налягане не се усеща или пък хората го отдават на някакво друго неразположение. Затова се говори за толкова много неоткрити хипертоници. В забързаното всекидневие човек не намира време да си мери кръвното налягане, а един ден установяват, че вече имат хипертония, която всъщност е съществувала от години.
Много е важно измерването на кръвното налягане да става правилно. "То се мери на мишницата, а не на китката. Вкъщи е по-ниско, отколкото в лекарския кабинет. В позната обстановка човек е по-спокоен", обяснява кардиологът.
При съмнения за сърдечносъдово заболяване или просто профилактичен преглед първо се започва с измерване на кръвното. След това се прави кардиограма и при необходимост - ехография на сърцето. Ехографът може бързо и лесно да покаже структурни промени в сърцето - например увредени клапи. Има и изследвания с ултразвук на съдовете - те дават представа за кръвоснабдяването в сънните артерии, дали има увреждане на стените на съдовете. Добре е да се направят и обичайните лабораторни изследвания на кръв, включително кръвна захар, триглицериди и видовете холестерол.
Много хора търсят лекар при инцидентни или повтарящи се аритмии - ускорен пулс. Лекарите най-общо наричат това състояние тахикардия. Тя се среща често. В понятието аритмии влизат и проводните нарушения, при които може да се наблюдава и забавен пулс поради някакво увреждане на проводните системи на сърцето.
Тахикардиите са различни. Най-често срещана е синусовата тахикардия, която се дължи на повишен симпатиков тонус, но може да е и заради заболявания, обяснява кардиологът. При някои хора ускореният пулс може да се появява от време на време, но при други е постоянно. Трябва преглед и тогава лекарят ще реши.
Коментари