Има ли здравен риск от пералня и миялня втора употреба, пита читателката на вестника М. Т.
Ето какво отговаря д-р Андрей Галев, началник на Научно-приложен център за военна епидемиология и хигиена към ВМА
Купуването на електродомакински уреди втора употреба носи за притежателите им определени рискове при тяхната експлоатация.
Не на последно място стои въпросът за чистотата на уреда. При продължителна употреба на домашни перални машини е възможно по повърхността на работните части (барабан, водни съединения, филтър и др.) да се развият колонии от бактерии, гъбички, вируси. Възможно е под корпуса на пералнята да се установи наличие на инсекти (мравки, хлебарки, комари и др.), които, ако не се отстранят своевременно, могат да се разпространят в обитаваните от вас помещения.
Какво трябва да се направи за намаляване на рисковете?
1. Необходимо е да се извърши термична и химична дезинфекция, при която ще бъдат унищожени вегетативните форми на болестотворните причинители.
Ето защо първото пускане на уреда трябва да е само с вода, при удължена програма и при максимално висока температура. Във водата трябва да се сложи и висока доза от хлорен препарат (белина за перални машини и др.), който може да намерите в търговската мрежа.
2. За отстраняването на евентуален биотоп от членестоноги е необходимо да закупите от аптечната мрежа подходящ инсектициден препарат под формата на аерозол, гел или пудра, с който да обработите вътрешните части на вашата перална машина.
Дезинфекцията на миялната машина може да извършите по същата схема.
С хлорен препарат и обилно измиване с гореща вода се дезинфекцира и вана за къпане.
Коментари