Гъбите са познати като храна от много векове. Някои диворастящи видове са вече култивирани. Култивираните гъби имат голямо значение като храна за човека. В Европа се консумират над 500 000 тона култивирани гъби годишно.
По хранителна стойност са сравними с най-пълноценните зеленчуци.
Съдържат до 92% вода и 1,6 - 3,4% белтъчни вещества. Количеството на протеини в гъбите конкурира месото, но се усвояват по-трудно от организма.
Заради полезните вещества в състава си те често се използват от вегетарианците. В гъбите се съдържат още фибри, въглехидрати, почти всички усвояеми от организма полезни аминокиселини, мастни киселини, минерални соли, ензими.
В България култивираната печурка се отглежда от петдесетте години.
Сред новите усвоени в производството култивирани гъби са кафявата печурка, известна като кралска печурка, и кладницата.
Култивираните гъби се произвеждат от контролиран мицел върху компост в гъбени ферми, т.е. те са ядливи неотровни гъби.
С Наредба от 2006 г. за изискванията за качество и контрола за съответствие на пресни плодове и зеленчуци се регламентират изискванията към качеството, условията и реда за извършване на контрол за съответствието и на култивираните гъби, предлагани на пазара. Производителите, опаковчиците и търговците на култивирани гъби следва да спазват не само изискванията по отношение на качеството, но и изискванията по отношение на тяхната безопасност за консуматорите.
Въпреки това при определени условия те може да предизвикат отравяне, което не е смъртоносно, но налага болнично лечение. В повечето случаи става дума за неправилно съхраняване и приготвяне.
При обикновени условия гъбите се развалят бързо поради високото съдържание на вода и се образуват вредни вещества. Затова трябва да се консумират винаги пресни.
Българската гъба при 3 градуса има трайност до 3 дни.
Трябва да купувате гъбите от лицензирани производители; в повечето случаи големите вериги магазини работят само с такива.
Моят съвет е да не купувате гъби от гъбари на пазара, дори да ви обясняват, че "познават всяка гъбка" и да ви представят сертификат! Защото отравянето с диворастящи гъби може да е смъртоносно.
Огледайте гъбите да не са повяхнали, с черни петна по тях, мухлясали, да са без червеи, защото ако не са съхранявани правилно, те вече съдържат токсични за организма вещества.
Пресните печурки се познават по плътно затворените шапки и по гладката и лъскава повърхност.
Съхранявайте пресните гъби в хартиена или платнена торба в хладилника.
Избягвайте да ги поставяте до продукти със силна миризма, тъй като гъбите могат да я поемат.
Преди кулинарна обработка трябва добре да ги почистите с мека четка и обилно да ги измиете с течаща вода. При хора с храносмилателни проблеми добре е да се обели кожичката. Гъбите са трудно смилаема храна поради високото съдържание на хитин,
затова трябва да се консумират в по-малки количества от хора с проблеми с гастро-интестиналния тракт - гастрити, колити, жлъчно-чернодробни заболявания и да се избягва тяхното приемане вечер.
Те трябва да бъдат комбинирани с лесносмилаеми продукти (картофи, салата), за да не се натоварва допълнително храносмилателната система.
По същата причина не е желателно да се консумират от малки деца.
При първите оплаквания, най-често това са: гадене, повръщане, коремни болки, разстройство - да се предизвика повръщане в домашни условия и да се потърси лекарска помощ.
Такава клинична картина дават и често срещаните през летните месеци вирусни инфекции и инфекциозни заболявания, затова се изисква и консултация с токсиколог.
Лечението се провежда в болнични условия с вливания на водно-електролитни и монозахаридни разтвори и симптоматични средства.
Коментари