В разгара на бикини сезона повече от всякога темата за фигурата превръща храненето в ритуал. А за запазено място в класацията за най-добри суперхрани на лятото не е достатъчно те да помагат да останем слаби.
Неее, това беше досега.
Научните открития ни поощряват да очакваме и допълнителни бонуси за стремежа да подбираме внимателно менюто си. Като например да пазят кожата и очите ни от вредното въздействие на слънцето, да държат комари и други досадни насекоми по-далече, да предотвратяват синдрома на оловно тежките крака в жегите и още куп допълнителни екстри.
Яжте повече, за да тежите по-малко - така изглежда рефренът на лятото, колкото и да е парадоксално на пръв поглед.
Ягоди: пазят от изгаряне
Времето на пресните попремина, но замразени ги има целогодишно. Те имат елагова киселина - фитохимикал, който освен като антитуморно съединение има популярност и в ролята си на вътрешен слънцезащитен "крем" за равномерен загар без фазата "червен като рак". Калориите са малко, а съдържащите се в плода захари са от възможно най-полезната група натурални въглехидрати. Тази киселина играе роля в защитните механизми срещу термичната травма. В съчетание с другите полезни съставки в ягодите елаговата киселина е фактор и за свежестта на кожата.
Листни зеленчуци: врагове на слънчевата радиация
Когато очите са изложени на агресивна слънчева светлина, с течение на времето тя може да предизвика катаракта и дегенерация на макулата. Тези "бабешки проблеми" може да започнат да се развива дори на 20-30 години. Редовната употреба на тъмнозелени зеленчуци като спанак и къдраво зеле се противопоставя на вредния спектър на лъчите. Ролята на гард приемат съдържащите се в растенията вещества лутеин и зеаксантин. Ако сте възприемали листния зеленчук само като смирена гарнитура, е крайно време да му отпуснете центъра на чинията си. Порция от тях е около 35 калории и около 1,5 г фибри, много желязо и калций. Имат защитен ефект и върху вените.
Череши: защитават от възпаления
Сезонът поощрява естествения порив за по-голяма физическа активност на открито, но това често е свързано и с поява на крампи - болезнени схващания в мускулите на краката. Неприятните усещания са с две трети по-редки при хора, които пият сок от тъмночервения плод, твърдят експерти по хранене пред специализираното издание за здравословен живот "Селф". Дължи се на съдържащите се в черешите антоцианини, антиоксиданти, които намаляват възпалението.
Зелен чай: срещу тлъстини и рак
Запознайте се с тайното оръжие за вталяване. Антиоксиданти в напитката може да попречат на организма да складира мазнините. По 2 чаши на ден подкрепят усилията за хубава фигура, независимо дали го предпочитаме топъл, охладен, или леден, а според много проучвания традиционната източна напитка увеличава и защитата от рак.
Чесънът: броня срещу кърлежите
Хората, които приемат екстракт от чесън, еквивалент на около две скилидки на ден, по-рядко стават жертва на кърлежи по данни на Американската медицинска асоциация. Допуска се, че миризливите съединения отблъскват кръвопиеца. Ако те са причина и вие да избягвате зеленчука, опитайте добавки, за които се твърди, че редуцират негатива. Резултатите от проучвания дали чесънът защитава и от комари са противоречиви, но пък има поне 10 други безспорни ползи за здравето.
Бадеми: пречат да трупаме тлъстини
Като цяло са изключително полезни в умерени количества. За добър вид в къси панталонки помагат чрез комплексния контрол на кръвната захар - намаляват глада и риска от преяждане. Балансират производството на инсулин и редуцират отлагането на мазнини.
Авокадо: приятел на сърцето и талията
Не се плашете от съдържанието на мазнини в плода, който на вкус обикновено определяме като зеленчук - около 30 грама, точно те ще подорят работата на сърцето и ще ви оттласкват към финала на отслабването. Мононенаситени мазнини са дори полезни и ни държат сити за дълго време. Страхотна подкрепяща закуска към 10 или 16 часа е тънка филийка пълнозърнест хляб, намазана с пастет от авокадо с подправки на вкус.
Зехтин: щит пред метаболитен синдром
Подобно на авокадото зехтинът има засищащи здравословни мазнини, които опитомяват апетита. Освен това редица изследвания показват, че притежава противовъзпалителни свойства, а хроничните възпаления в организма са свързани с метаболитния синдром.
Препоръката е за уж по-диетично да не се спестява зехтинът в салатите. Британски лекари либерализират още повече лятната диета за плосък корем - разрешават пълнозърнесто хлебче, овкусено с полезни мазнини, босилек и чесън.
Сьомга: помага да горим повече енергия
Омега-3 мазнините в част от рибите не само са полезни за сърцето, но свиват и талията, защото побряват инсулиновата чувствителност и така помагат за оформяне на фигурата. А колкото повече мускули има човек, толкова повече калории ще изгори.
Месо: слабеем, но не губим мускули
Проучване, огласено от американското дружество по клинична храненето, излиза със заключение, че при диета за отслабване с еднакъв прием на калории повече отслабват хората, които ядат месо. Белтъчините в пържолата помагат да не стопим мускулите вместо мазнините по време на режима.
Яйца: пълноценни белтъчини
През последните години диететиката преосмисли заклеймяването на яйцата. Ако ги ядем с мярка - 2-4 седмично в зависимост от възрастта и здравословното състояние, дори са много полезни. Те осигуряват най-пълноценните белтъчини, без да трупат излишни калории.
Овес: засища полезно за дълго
Овесените ядки оглавяват класацията на засищащите полезни храни. За разлика от много други въглехидратите в тях се усвояват бавно и не позволяват резки промени в нивото на кръвната захар. Най-ефективни са минимално обработените - имат около 5 грама фибри на порция, което ги прави идеален избор. При фините е до 3-4 грама.
В списъка смело може да добавите лещата, елдата, по-екзотичното киноа, боровинките, нара, киселото мляко, изварата, лютите чушки. И, естествено, ябълките, които не случайно са символ на всички теми за отслабване.
Коментари